Na co dzień uczestniczą w spotkaniach rodziców z dziećmi i nadzorują osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków. Dziś świętują swój jubileusz. Mowa o kuratorach sądowych, którzy obchodzą 100-lecie istnienia Kurateli Sądowej.
– Od urzędu stałych opiekunów sądowych, którzy zostali powołani dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku, kuratela przebyła bardzo długą drogę i bardzo się zmieniła – stwierdził Grzegorz Kozera, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.
– Obecnie jest to profesjonalna służba, o ustalonej strukturze, mająca własny samorząd i sądownictwo dyscyplinarne – mówi.
Elżbieta Lewandowska, kurator okręgowy Sądu Okręgowego w Kielcach informuje, że w ostatnich czasach kuratorzy dostrzegają duży problem z używaniem środków psychoaktywnych i dopalaczy przez młode osoby, co wymaga dużego wkładu pracy.
– Zajmujemy się także wieloma sprawami związanymi z kuratelą rodzinną. Chodzi między innymi o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Myślę, że może to wynikać z obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która daje duże możliwości pomocy jej członkom – wyjaśnia.
Elżbieta Lewandowska zwraca uwagę także na fakt, że w Polsce to kuratorzy chodzą do swoich podopiecznych i tam podejmują działania, natomiast w Europie Zachodniej to osoby objęte nadzorem przychodzą do biura.
– Często wiąże się to z niebezpiecznymi sytuacjami, ponieważ musimy pracować w środowiskach patologicznych – dodaje.
– Z tego tytułu nie mamy dodatkowego ubezpieczenia ani żadnych środków ochrony. Ponadto ten zawód nie jest zaliczany do kategorii trudnych profesji, chociaż o to zabiegamy. Jest to jednak praca niebezpieczna – zapewnia Elżbieta Lewandowska.
Zastępca Kuratora Okręgowego Bożena Kępkowska zajmuje się sprawami rodzinnymi. Jak przyznaje, opiekunowie korzystają z wielu szkoleń, aby nauczyć się nie zabierać spraw podopiecznych do swoich domów.
– Praca kuratora opiera się na rozwiązywaniu problemów. W związku z tym bardzo ważne jest, aby umieć się odstresować i odreagować. Też mamy swoje własne życie. Na szczęście w większości przypadków się to udaje – wyjaśnia.
W okręgu kieleckim pracuje 156 kuratorów.