Starostwo Powiatowe wdraża pilotażowy program. Kupionych zostało 50 zestawów, które zostały rozdysponowane pomiędzy wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu.
Zestaw senioralny tworzy plastikowa opaska zsynchronizowana z telefonem komórkowym. Jak powiedział Krzysztof Bruski, prezes Polskiego Centrum Opieki w Gdyni, który dostarczył urządzenia, system jest prosty i bezpieczny. Na bransoletce jest tylko jeden przycisk. W sytuacji, gdy starsza osoba poczuje się gorzej, musi go tylko wcisnąć, a sygnał odbierany jest w centrali zarządzającej całym systemem opieki senioralnej.
Starostwo przekazało opaski do poszczególnych gmin, część z nich zadeklarowało kupienie kolejnych zestawów za własne pieniądze. Tak będzie m.in. w Sandomierzu, który dostał od powiatu 10 opasek ratujących życie, a w najbliższym czasie gmina dokupi jeszcze 42 kolejne zestawy.
Jak powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, skoro system tele-opieki sprawdza się w innych krajach, to dlaczego z niego nie skorzystać. Dodał, że tym programem zostaną objęte osoby starsze i samotne korzystające ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej. Wstępna rekrutacja została już przeprowadzona.
Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska także zainteresowana jest wdrażaniem systemu ratującego życie dla seniorów.
– Demografia jest nieubłagalna, seniorów jest coraz więcej. System tele -opieki trzeba rozwijać i propagować go ponieważ dotyczy naszych mieszkańców – dodała burmistrz Klubińska.
Opaski ratujące życie trafią na razie do 10 osób z gminy Koprzywnica. Zestaw 50 opasek ratujących życie kosztował starostwo powiatowe ponad 15 tysięcy złotych. Roczny abonament za wszystkie zestawy wyniesie 21 tys. złotych. Koszt jednego skonfigurowanego urządzenia kształtuje się na poziomie około 330 złotych.