Nie tylko wypożyczanie książek, ale też wystawy różnych form sztuki, konkurs szybkiego czytania, dyktando, koncerty, a nawet warsztaty wyciskania soków czy gra na play station. Dzisiaj biblioteki pokazują się z zupełnie innej strony – za sprawą Nocy Bibliotek.
To organizowane po raz piąty, wielkie święto czytelnictwa, a przede wszystkim bibliotek. W kraju w akcji udział bierze prawie 1800 bibliotek, a w województwie świętokrzyskim 58 placówek. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury.
Jak podkreśla Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach, dziś biblioteki pełnią niezwykle ważną rolę.
– Jeszcze nie tak dawno, 20-30 lat temu biblioteka kojarzyła się z wypożyczaniem, udostępnieniem zbiorów. W tej chwili biblioteki są centrami kultury, a w tych małych miejscowościach często są jedyną instytucją kultury, bo łączą prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej ze swoją statutową działalnością. Współczesne biblioteki są instytucjami, w których tętni życie, które swoją ofertę kieruje zarówno do tych najmłodszych, jak i seniorów - zaznacza.
Książnice w regionie przygotowały wiele ciekawych wydarzeń.
KIELCE
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach Noc Bibliotek będzie nawiązywała do 115 rocznicy urodzin i 50 rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza, patrona tej instytucji. W godzinach 15-16 odbędzie się międzynarodowe spotkanie pod tytułem „Śladami Witolda Gombrowicza”, otwarcie wystawy książek Witolda Gombrowicza i przekładów jego twórczości. O godzinie 16 rozpocznie się koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki.
– Poza tym będziemy pokazywać czytelnikom te miejsca, które na co dzień są niedostępne, bibliotekę od kuchni, od strony pracownika, a nie czytelnika – dodaje Jadwiga Zielińska. A dla tych, którzy tego dnia przyjdą na nasze wydarzenia, lub będą wypożyczać książki, lub zwiedzać bibliotekę, mamy przygotowane upominki-niespodzianki – zapowiada Jadwiga Zielińska.
Akcja potrwa do godziny 20.00.
Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (ulica Świętokrzyska 21e) zaprasza od godziny 18. Program wydarzeń:
18.15-19.00 – Dyktando (21.00 ogłoszenie wyników);
19.00-21.00 - Zwiedzanie biblioteki (między innymi: szukanie „moli książkowych”, zwiedzanie wystawy plakatu Rafała Olbińskiego uwaga! treści prezentowane na wystawie przeznaczone są wyłącznie dla widzów pełnoletnich, zwiedzanie wystawy map i atlasów, zwiedzanie wystawy nut i śpiewników, „Jak wszyscy, to wszyscy” prezentacja specjalistycznego sprzętu dla studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
18.15-21.00 - Czytelnia Oddziału Informacji Naukowej, w której czekają na najmłodszych uczestników warsztaty pod tytułem „Biblioteka marzeń” – zaprojektuj swoją bibliotekę marzeń oraz zabawa „Tajemnice skrzyni”.
20.00-21.00 – „Głośne czytanie” czyli konkurs szybkiego czytania;
22.00 – Zakończenie.
Biblioteka Szkoły Podstawowej numer 8 imienia Wojska Polskiego w Kielcach (ulica generała Józefa Hauke-Bosaka 1):
17.00 – Spotkanie uczestników w bibliotece szkolnej;
17.15 – Pokaz strzelania z łuku na sali gimnastycznej. Dla chętnych podstawowe szkolenie obsługi łuku;
18.00 - Głośne czytanie książki „Zwiadowcy”, przypominanie ulubionych powiedzeń bohaterów, turniej wiedzy o bohaterach książki Flanagana;
19.30 – projekcja filmu „Atramentowe serce”.
POWIAT KIELECKI:
Biblioteka Szkoły Podstawowej imienia Piotra Ściegiennego w Bęczkowie. Program imprezy pod hasłem: Znajdźmy wspólny język! Świętokrzyskie – bogata tradycja, kultura i ludzie oddani sercem swoim małym ojczyznom. O międzypokoleniowym bogactwie języka i nie tylko.
18.00-18.20 – Projekcja filmu „Zobacz i wsłuchaj się w Świętokrzyskie”;
18.20-18.45 – Prezentacja Uczniowskiego Klubu Czytelniczego: „Świętokrzyski Szlak Literacki” – interesujące miejsca, z którymi związana jest twórczość literacka bądź biografia znanych twórców związanych z ziemią świętokrzyską;
18.45-19.15 – „Gwary nie można się wstydzić. Trzeba o nią dbać” spotkanie z poetką ludową, propagatorką gwary świętokrzyskiej, Ewą Siudajewską;
19.15-19.45 – Warsztaty językowe dla uczniów;
19.45-20.30 – Quiz literacki;
20.30 – 21.00 – Podsumowanie.
Biblioteka Szkoły Podstawowej imienia Jana Kochanowskiego w Chęcinach – spotkanie i wspólne czytanie literatury.
Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie: spotkanie w bibliotece pod hasłem „Czary mary czytam sam” skierowane do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej.
Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej imienia Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Program: odczytanie fragmentów „Wielkiej Księgi Ciemności”, wykonywanie lampionów, karaoke śpiewanie kołysanek w różnych językach, zabawy integracyjne w bibliotece.
Biblioteka Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku imienia Henryka Kulińskiego.
Temat wydarzenia: Znajdźmy wspólny język przygoda z twórczością Marka Hłaski (50. rocznica śmierci pisarza). Potrwa w godzinach: 17.30-21.30. Program: zajęcia literacko-plastyczne prowadzone przez Wojciecha Książka – artystę plastyka pod nazwą „Świat dawny - świat nowy”, prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości Marka Hłaski, gra karciana „ Flirt z Markiem Hłaską”, przygotowana przez organizatorów wydarzenia, kalambury z przysłowiami polskimi, konkurs czytelniczy „Impresje literackie”, poczęstunek, zakończenie spotkania – seans filmowy: „Deja vu” (filmoteka szkolna).
POWIAT BUSKI
W Pacanowie w Bibliotece Centrum Bajki w sobotę 5 października w godzinach od 18:00 do 22:00 odbędzie się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. To spotkanie poświęcone literaturze i poszukiwaniu wspólnego języka.
W programie:
– zabawy integracyjno-ruchowe
– logopedyczne
– poszukiwanie skarbu w bibliotece
– tworzenie książkowej historii
– projekcja filmu pt. „Ptyś i Bill” w Kinie Szkatułka
Dla najbardziej aktywnych przewidziano nagrody, a dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek! Ilość miejsc ograniczona! Zapisy pod numerem tel. 41 37 65 088 wew. 27
W sobotę 5 października również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju włącza się w V edycję ogólnopolskiej akcji Noc Biblioteki od 14.00 do 22.00.
Program:
– 16.00 – „Kubuś idzie do szkoły” – spektakl teatralny dla dzieci
– 17.00 – „Ptyś i Bill” – film dla małych i tych trochę większych
– 19.00 – „Nelly Rapp” – gra terenowa, egzamin na upiornego agenta lub upiorną agentkę
– „Zróbmy sobie zdjęcie” – bajkowa fotobudka
– „Zaopiekuj się mną!” – rozdajemy książki, całkiem za darmo, całkiem na zawsze
– „Zostań dawcą – naszpikuj się wiedzą” – akcja we współpracy z Fundacją DKMS
– „Abolicja dobra rzecz” – w Noc Bibliotek anulujemy Wam kary
– Rozgrywki gier planszowych
Z kolei Biblioteka Publiczna w Solcu-Zdroju przy ulicy Kościelnej 3 zaprasza na godzinę 17.00. W programie gra, która dostarczy uczestnikom wiele emocji oraz radości pn. „Poszukiwacze zaginionych artefaktów”.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie Noc Bibliotek w sobotę, 5 października rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa do godz. 21.00.
W programie m.in. popołudniowo-nocne udostępnianie zbiorów oraz akcja „Podaruj nowe życie książce” – zachęcająca czytelników do wypożyczenia ciekawych, ale zapomnianych książek, po które od wielu lat nikt nie sięgał.
O godz. 17.00 rozpocznie się wieczór autorski Zdzisławy Krystyny Dębskiej, autorki książki „Życie jest tajemnicą”. Od godz. 18.30 zaplanowano zabawy dla dzieci, kolorowanki, wspólne czytanie książek z serii „Poczytaj ze mną”. Natomiast od godz. 19.00 biblioteka zaprasza na „Kino familijne” i projekcję filmu pt. „Ptyś i Bill”
W bibliotece Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach, Noc Bibliotek rozpocznie się w sobotę, 5 października o godz. 16.00. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Smaczne czytanie-szklanka soku zamiast kawy”. W programie m.in. prezentacja multimedialna „Koktajle-prawdziwa bomba witaminowa”.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa książek ze zbiorów biblioteki „Smacznie i zdrowo”.
POWIAT KAZIMIERSKI
Na noc bibliotek w swoje progi zaprasza także Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej. Początek w sobotę o godzinie 18.00. A w programie: planszówki dla całej rodziny, gry na PlayStation, zabawy zespołowe dla dzieci. Około godziny 20.30 organizatorzy zapraszają na mocne kino „Ptyś i Bill”.
Z kolei w bibliotece w Skalbmierzu Noc Bibliotek rozpocznie się o godzinie 17. Zainauguruje je spotkanie rodziców i dzieci dla których organizatorzy przygotowali zabawy integracyjne. W programie także wyjście do Kina za Rogiem Lotnik – wspólne oglądanie filmu, a także czytanie fragmentów książki „Ptyś i Bill” oraz nocne zwiedzanie biblioteki przy świetle latarek.
Na Noc Bibliotek zaprasza też placówka w Opatowcu. W programie: gry, zabawy, czytanie książek, oglądanie filmu.
POWIAT KONECKI
W powiecie koneckim Noc Bibliotek rozpoczyna się w Miejskiej Bibliotece w Końskich o godz. 17. Zapisy na to wydarzenie odbywały się w ciągu tygodnia. Pracownicy przygotowali dla dzieci grę drużynową „Nocne Marki”. Po rozgrywce zaplanowane są wspólne rozmowy o ulubionych książkach przy ognisku.
W bibliotece w Stąporkowie w sobotę od godziny 16.00 odbędzie się spotkanie ze znaną aktorką Teresą Lipowską, kojarzoną głównie z serialem „M jak miłość”. Wydarzenie ma formę rozmowy aktorki z socjologiem Moniką Mularską-Kucharek. Będzie też możliwość zakupienia książki biograficznej „Nad rodzinnym albumem” autorstwa Ilony Łepkowskiej.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI
Noc Bibliotek w Seceminie odbędzie się, 5 października od godz. 17.00. W programie m.in. gry i zabawy, wspólne czytanie bajek i warsztaty artystyczne.
POWIAT OSTROWIECKI
Uczestnicy tegorocznej Nocy Bibliotek w Ostrowcu Świętokrzyskim tydzień temu wylosowali specjalne wejściówki na wydarzenia organizowane przez placówki. Noc Bibliotek w Ostrowcu będzie przeznaczona dla trzech grup wiekowych i odbędzie się w trzech etapach w nowej siedzibie placówki w Ostrowieckim Browarze Kultury. Dla najmłodszych uczestników (4- 6 lat) wydarzenie rozpocznie się już o godz. 16.00 – będzie to niezwykła zabawa z książką z wykorzystaniem multisensoryki. Kolejna grupa dzieci (7-10 lat) będzie bawiła się w bibliotecznego detektywa w godzinach od 18.00 do 20.00. Będzie to gra biblioteczna w oparciu o książki P. Hagmar i M. Widmarka. Dla najstarszej grupy wiekowej, czyli uczniów szkół średnich i dorosłych, zabawa rozpocznie się od godz. 20.30 i jej motywem będzie Marek Hłasko i jego czasy. Będą obowiązywały stroje z epoki, odbędą się konkursy czy tajemniczo brzmiący flirt z Hłaską.
Impreza przygotowana zostanie we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną i Biblioteką Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości.
POWIAT OPATOWSKI
Noc Bibliotek w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbędzie się w dwóch etapach. 8 października odbędą się dwie projekcje filmu „Ptyś i Bill”. Drugi etap zaplanowano na 18 października, gdzie wieczorem odbędą się gry i zabawy, które mają integrować osoby w różnym wieku.
W Gminnej Bibliotece w Baćkowicach zaproponowano program dla dzieci. Wydarzenie w sobotę o godzinie 17:00. Nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych. Wydarzenie rozpocznie zabawa zatytułowana „Poczytaj, poszukaj, napisz”. Dla najmłodszych przewidziano także słodki poczęstunek. A na zakończenie projekcja filmu, wybranego na tegoroczną Noc Bibliotek, czyli „Ptyś i Bill”.
POWIAT PIŃCZOWSKI
Z kolei Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie zaprasza do uczestnictwa już o godzinie 14. Noc Bibliotek zainauguruje występ studia teatralnego Krak -Art. Pt. „Kubuś idzie do szkoły”. Z kolei o godzinie 16.00 organizatorzy zaplanowali spotkanie z podróżnikiem Sebastianem R. Bielakiem pn. „Wyspa Thassos”. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji. Nocy Biblioteki będą towarzyszyć następujące imprezy: Przytargaj książkę do biblioteki – wymiana książek oraz „Amnestia dla czytelników zalegających z oddaniem książek”.
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Działoszycach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych od godziny 20.00 w programie:
– tajemnicza skrzynka – zagadki literackie dla dzieci
– ciuciubabka w bibliotece
-maraton czytania bajek
– zakładki do książek – warsztaty plastyczne
– nocny kurs fotografowania miasta
– przegląd filmów warsztatowych
– podróż po starych Działoszycach – przegląd archiwalnych zdjęć
– czytanie na ekranie – fragmenty książek , których akcja toczy się w Działoszycach
POWIAT SANDOMIERSKI
W powiecie sandomierskim do Nocy Bibliotek włącza się Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie. Wydarzenia zaplanowano na sobotę 5 września. Rozpoczną się one od otwarcia wystawy o życiu i dorobku Stanisława Moniuszki, następnie na drukarkach 3D można będzie drukować nuty. Ten wątek ma związek z Rokiem Moniuszki. Jak powiedziała kierownik biblioteki w Obrazowie Anna Wójcik tegoroczne hasło Nocy Bibliotek to „Znajdźmy wspólny język” dlatego zaplanowane zostały międzypokoleniowe spotkania. Dzieci i seniorzy wspólnie będą brać udział w warsztatach szydełkowania, a potem wymienią doświadczenia z czytania książek i bajek: jak to było dawniej, a jak jest teraz. Wszyscy będą mogli wysłuchać współczesnej, bajkowej prozy, ponieważ odbędzie się wspólne czytanie wybranych pozycji. Do obejrzenia będzie film familijny.
Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie będzie czynna w sobotę od godziny 15 do 21.30.
POWIAT STASZOWSKI
W powiecie staszowskim specjalny program z okazji Nocy Bibliotek przygotowała biblioteka w Połańcu. Zainauguruje go spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk, autorką powieści obyczajowych i kryminałów, po czym wyświetlony zostanie film familijny „Ptyś i Bill” na podstawie komiksu o tym samym tytule. Jak powiedziała Renata Wójtowicz, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu, program został opracowany w taki sposób, aby w tym dniu biblioteka tętniła życiem do późnych godzin wieczornych. Wśród atrakcji dla dzieci jest m.in. spotkanie z robotyką, działać będzie kącik plastyczny, ponadto można będzie pograć w wielkoformatowe gry planszowe np. w mega twister, węże i drabiny oraz inne.
Dla wszystkich uczestników Nocy Bibliotek będzie poczęstunek. Całość potrwa od godziny 17 do 22.