86 ze 115 zgłoszonych w tym roku projektów do budżetu obywatelskiego Kielc otrzymało pozytywną opinię komisji i dostało się do następnego etapu. W sporej większości mieszkańcy zaproponowali budowę boisk, czy placów zabaw.
Coraz ważniejsze stają się także miejsca postojowe dla samochodów. Pojawiły się także niespotykane propozycje, jak choćby projekt wsparcia bezpańskich kotów, czy tzw. bankomat nasion, skąd mieszkańcy mogliby pobierać nasiona do sadzenia kwiatów w mieście.
W tym roku budżet obywatelski został rozwinięty o kilka nowości, najważniejszą z nich jest wprowadzenie projektów tzw. miękkich, czyli związanych np. z organizacją koncertów, festynów czy imprez. Ideą jest podniesienie jakości życia mieszkańców. Na ten cel miasto przeznaczyło milion z 7 milionów złotych, które w tym roku mają do dyspozycji mieszkańcy.
W tej kategorii najwięcej jest projektów dotyczących festynów i imprez okolicznościowych oraz akcji promujących m.in. zdrowie, czy wartości patriotyczne.
Kolejną nowością w budżecie obywatelskim jest możliwość odwołania się od decyzji komisji, w przypadku jeśli ta negatywnie oceniła dany projekt. Na pisma odwoławcze ratusz będzie czekał od 1 do 3 października. Władze obiecują, że decyzje nie trafią z miejsca do kosza, a rzeczywiście będą analizowane i wcześniej odrzucony projekt, po poprawkach, ma szansę pojawić się na liście.
Jak mówi rzecznik prezydenta Kielc Tomasz Porębski, głównymi powodami odrzucenia projektów były błędy merytoryczne, np. zbyt długi okres realizacji, czy niespełnienie kluczowych wymogów.
Wśród projektów odrzuconych znalazła się m.in. tężnia solankowa, czy modelarnia lotnicza. Na projekty z budżetu obywatelskiego będzie głosować od 9 października do 23 października. 28 października poznamy listę zwycięskich projektów.