Kije w powiecie pińczowskim to kolejna gmina na Ponidziu, która ma zostać podłączona do sieci gazowniczej. Samorząd podpisał w tej sprawie list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa.
Pierwszą miejscowością, do której popłynie błękitne paliwo będą Włoszczowice, w gminie Kije.
Podłączenie gminy do sieci gazowej znalazło się wśród głównych zadań inwestycyjnych nowego wójta. Tomasz Socha, wójt gminy Kije podkreślił, że po rozmowach z mieszkańcami wie, że zapotrzebowanie i zainteresowanie możliwością przyłączenia do sieci gazowej jest duże, bo ponad 80 proc. Jak zaznacza, to ważna inwestycja ze względu na ochronę środowiska, dbałość o czyste powietrze, ale i rozwój gospodarczy.
– Bardzo wielu mieszkańców twierdziło, że to pomysł nierealny. Jako samorząd musimy zgazyfikować gminę, która z nazwy jest naturalnie przyjazna, wiec i naturalne paliwo jest jak najbardziej wskazane – zaznacza wójt.
Radosław Słoniewski, dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa podkreśla, że inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy, to wybudowanie sieci gazowej o długości 8 kilometrów do miejscowości Włoszczowice od strony Dębskiej Woli. Natomiast w drugim etapie wykonana zostanie dokumentacja projektowa od Włoszczowic w kierunku miejscowości Kije.
– Przewidywany czas realizacji inwestycji to 2,5 roku. Wszystko zależy od zainteresowania mieszkańców gminy, od czasu projektowania. Jesteśmy dobrej myśli, ankiety przed gazyfikacyjne wykazały, że w gminie Kije jest duże zainteresowanie paliwem gazowym – mówi Radosław Słoniewski.
O podłączenie całego województwa, w tym gminy Kije do sieci gazowej zabiegał także poseł Krzysztof Lipiec. Jak zaznaczył, błękitne paliwo, jakim jest gaz ziemny to bardzo dobry nośnik energetyczny ze względu na swoje walory energetyczne, cenę jak i czyste powietrze. Jak dodaje, niezmiernie ważną kwestią jest również rozwój przedsiębiorczości.
– Polska gospodarka, która korzysta z energii w dużej mierze jest oparta na gazie. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie z pożytkiem dla gminy, mieszkańców oraz przedsiębiorców, którzy będą chcieli rozwijać swoją działalność gospodarczą, bo przypomnę, że w Obicach w okolicy gminy Kije chcemy urządzić teren inwestycyjny – zaznacza poseł Krzysztof Lipiec.
Do pierwszych odbiorców błękitne paliwo popłynie w 2022 roku. Jeszcze w tym roku rozpocznie się zawieranie umów z odbiorcami i projektowanie sieci. W tym roku, listy intencyjne z gazownikami podpisały również m. in. władze Opatowca, w powiecie kazimierskim, Wiślica w powiecie buskim, a także Złota w powiecie pińczowskim.
Obecnie poziom gazyfikacji gmin w województwie świętokrzyskim jest na poziomie 62 proc.