W Archiwum Państwowym w Kielcach będzie można się nauczyć, jak dbać o przechowywane w domu stare zdjęcia i dokumenty.
W ramach warsztatów pod hasłem „Zostań rodzinnym archiwistą” specjaliści podpowiedzą, jak porządkować, zabezpieczać i przechowywać rodzinne pamiątki. Szczególnie warto zabrać materiały, które mogą mieć wartość historyczną. Eksperci pomogą ją ocenić – zapowiada Beata Białek, rzecznik Archiwum Państwowego w Kielcach.
– Pokażemy, jak można wyczyścić i wyprostować dokumenty przechowywane w domu oraz jak je zabezpieczyć i w jakich opakowaniach je przechowywać, by przetrwały jak najdłużej. Będzie można też skorzystać z narzędzi dostępnych w Archiwum, np. specjalnych gumek do czyszczenia i pod okiem specjalisty nauczyć się, jak samemu czyścić dokumenty i zdjęcia – wymienia Beata Białek.
Trzygodzinne warsztaty rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 15.00. Chętni mogą się jeszcze zgłaszać. W programie są także wykłady i wystawa prezentująca materiały przekazane do Archiwum Państwowego ze zbiorów rodzinnych.
Warsztaty są elementem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. W ramach tej inicjatywy Archiwa Państwowe w całym kraju zachęcają do przekazywania rodzinnych dokumentów i zdjęć, które mogą mieć wartość historyczną. W archiwum zostaną one zabezpieczone i będą mogły służyć całemu społeczeństwu. Osoby, które nie chcą się rozstawać z oryginałami, mogą je udostępnić do zeskanowania. Chodzi przede wszystkim o materiały z lat 1919-1939. W ten sposób powstanie baza danych dotyczących odzyskiwania przez Polskę niepodległości i kształtowania się państwa, oparta na rodzinnych dokumentach Polaków.
Kolejna edycja warsztatów jest planowana na listopad.