Jeszcze w tym roku w Jędrzejowie powstanie Dzienny Dom Pobytu Seniora. Zlokalizowany będzie w budynku po byłej Aptece „Cefarmu” przy ul. 11 Listopada. Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa w obecności wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek podpisał umowę z wykonawcą.
Jak powiedział włodarz gminy, dzięki pani wojewodzie gmina Jędrzejów w ramach „Programu Wieloletniego Senior+” na realizację inwestycji uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 300 tys. złotych. Jak dodał, to bardzo ważna inwestycja, która pozwoli zintegrować środowisko senioralne w mieście.
Jak powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek, seniorzy żyją coraz dłużej i to w dobrym zdrowiu, dlatego oprócz dobrze zorganizowanej opieki medycznej i profilaktyce potrzebują mieć również swoje miejsca, gdzie będą mogli się spotykać i aktywnie żyć. Jak przypomniała, kiedy zaczynała swoją pracę na stanowisku wojewody, w naszym regionie były tylko 4 takie miejsca dedykowane seniorom, które powstały dzięki rządowemu wsparciu Senior+, a w tym roku takich miejsc będzie 48.
– To ważne inwestycje, ponieważ przyczyniają się do lepszej jakości życia seniorów – podkreślała wojewoda.
Jak poinformowała Grażyna Chabior, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie, zagospodarowanie budynku byłej apteki na potrzeby dziennego DPS-u pozwoli rozwiązać poważny problem, ponieważ przybywa starszych osób.
– Nie ma dnia, aby nie docierały do nas informacje o osobach starszych, które są samotne – mówiła dyrektor Chabior.
Projekt „Dzienny Dom Pobytu Seniora” zakłada przeniesienie z OSP Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych, który byłby czynny do godziny 16.00 lub 17.00.
Ponadto budynek po byłej aptece po godz. 17.00 ma służyć organizacjom oraz klubom seniora z terenu gminy Jędrzejów, które obecnie są porozrzucane po całym mieście. Jak mówiła Anna Pańtak, prezes Stowarzyszenia Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku takie miejsce przyczyni się do integracji środowiska senioralnego w Jędrzejowie.
W Dziennym Domu Seniora powstanie m.in. sala spotkań i jadalnia, pomieszczenia przeznaczone do utrzymania lub zwiększenia sprawności ruchowej, pokój zabiegowo-pielęgniarski, pomieszczenie klubowe wyposażone w kanapę i fotele, szafę na książki i prasę, sprzęt RTV, komputery z dostępem do Internetu, pomieszczenie do odpoczynku wyposażone w leżankę, czy pomieszczenie do terapii indywidualnej lub poradnictwa.
Koszt inwestycji wyniesie prawie 450 tys. złotych, w tym 61,5 tys. złotych stanowi koszt wyposażenia. Dzięki programowi „Senior+” gmina na ten cel pozyskała 300 tys. złotych.
Wykonawcą inwestycji jest „Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TIS” Maciej Ławik.