Seksting, patostreamy, czy agresja w sieci to tylko część zagrożeń, z którymi dzieci mogą spotkać się w Internecie. Walczyć z tym próbują policjanci oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dziś oficjalnie rozpoczęła się kolejna edycja projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” skierowanego do nauczycieli, rodziców i uczniów.
Renata Janik, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreśla, że coraz więcej osób, również przedstawicieli firm działających w sieci, angażuje się w projekt prowadzony w naszym regionie. W spotkaniach w szkołach będą uczestniczyć pracownicy Allegro.
Anna Trawka informuje, że w tym roku w projekcie biorą udział 122 szkoły z województwa świętokrzyskiego. To o 8 więcej niż w roku ubiegłym.
– To już jest dziewiąta edycja projektu i co roku zgłasza się coraz więcej szkół. To oznacza, że „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” jest potrzebne. W tym roku przewodnim hasłem jest „Nie wierz we wszystko co jest w Internecie”. Do każdej ze szkół dotrą policjanci, którzy będą mówić o bezpieczeństwie – mówi Anna Trawka.
W tym roku nowością będą również spotkania policjantów i pracowników ŚCDN z rodzicami w wybranych placówkach.
Grzegorz Czapla, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Kielcach mówi, że liczba internetowych zagrożeń, z którymi stykają się młodzi ludzie rośnie. Dużym problemem jest zamieszczanie swoich kompromitujących zdjęć w sieci.
Monika Zawadzka-Chłopek, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach również to widzi.
– Dlatego ten projekt jest tak potrzebny – twierdzi.
– W ramach projektu organizujemy lekcje, podczas których mogą spotkać się z policjantami. Mówimy im o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Oraz o zagrożeniach, hejcie w sieci, o sekstingu, o wyłudzaniu danych, patotreściach – wymienia Monika Zawadzka-Chłopek.
Inspektor Artur Bielecki, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mówi, że funkcjonariusze informują młodych ludzi też o odpowiedzialności karnej za ich ewentualne występki w sieci. Jak dodaje, w województwie świętokrzyskim na szczęście takich zdarzeń nie ma zbyt wiele.