Ponad trzystu uczniów ze starachowickich szkół włączyło się w akcję #sprzątaMY pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jej celem jest uprzątnięcie śmieci zalegających w lasach.
Jak informuje Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice, pomimo powszechnego obowiązku opłaty za śmieci wciąż w lesie znajdują się odpady. Najczęściej są to opakowania po produktach żywnościowych i napojach. Corocznie z 15 tys. ha Nadleśnictwo Starachowice wywozi około 100 metrów sześciennych śmieci. Akcja #sprzątaMY ma na celu przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu obowiązku dbałości o las.
Uczniowie z siódmej i ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym sprzątali las w swojej miejscowości. Przed rozpoczęciem pracy opiekun, Paweł Dygas, przypomniał zasady zbierania śmieci. Nie wolno było zbierać rozbitych butelek, szkieł czy ostrych przedmiotów.
Uczniowie zostali zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci. Jak zaznaczali, mają świadomość, że las jest zanieczyszczony, a chcą żyć w czystym środowisku.
Nauczycielki Monika Myszka i Katarzyna Dziewierz podkreślały, że corocznie szkoła włącza się w akcję sprzątania świata. To element edukacji ekologicznej i uczenia dzieci odpowiedzialności za swój region.
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to prawie 20 mln zł rocznie.
Około 80 uczniów szkół podstawowych z Węgleszyna oraz z Podchojn wzięło udział w sprzątaniu lasu, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Jędrzejów. Włączyli się tym samym do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – poinformował Wojciech Grad, inżynier nadzoru w nadleśnictwie.
Jak dodał, na prawie półkilometrowym odcinku wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 728 śmieci było bardzo dużo, najwięcej butelek i opakowań po jedzeniu. Większość odpadów wyrzucana jest z okiem przejeżdżających samochodów.
– Taka akcja, to bardzo dobry pomysł, ponieważ młodzi ludzie mogą uświadomić sobie, jakim zagrożeniem dla środowiska są pozostawiane w lasach śmieci. Mogą również, na przykładzie najbliższego otoczenia wyobrazić sobie, jak duża jest skala tego zjawiska w Polsce i na świecie – powiedział Wojciech Grad. Dodał, że rocznie Lasy Państwowe na sprzątanie wydają 20 mln zł., a Nadleśnictwo Jędrzejów 70 tys. złotych. To duże pieniądze, a skala zjawiska jest coraz większa – zaznaczył.
Każdy uczestnik sprzątania oprócz worków na śmieci z logiem Lasów Państwowych otrzymał również rękawiczki. Jak mówiły Karolina Bartela i Julia Czekaj, uczennice Szkoły Podstawowej w Podchojnach, taka akcja przyczyni się do tego, że świat będzie piękniejszy, a ludzie i zwierzęta będą oddychali czystszym powietrzem.
Na zakończenie leśnicy dla sprzątających przygotowali słodki poczęstunek oraz ognisko.
Nadleśnictwo Jędrzejów gospodaruje na obszarze 15 tys. hektarów.