W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju zainaugurowano 17. Spotkania z Kulturą Żydowską. Tegoroczne dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się promocją publikacji zatytułowanej „Ukryci, aby przeżyć” autorstwa członków rodziny Ledermanów, uratowanej w czasie II wojny światowej przez rodzinę Żalów z Grzymały w gminie Tuczępy.
Inicjatorem publikacji jest Szymon Żal, potomek bohaterskiej rodziny z Grzymały, który od lat uczestniczy w Spotkaniach z Kulturą Żydowską. Jak podkreśla, to wyjątkowa i piękna historia przyjaciół z buskiego gimnazjum, opisana przez uratowanych Żydów, która jest przetłumaczona z języka angielskiego. Dodaje, że starania zmierzające do jej wydania trwały pięć lat, zaś jej nakład to 300 egzemplarzy.
– Moim marzeniem jest stworzenie kącika rodziny Ledermanów w Synagodze w Chmielniku. Dysponuję wieloma materiałami. Mam np. akt urodzenia, zdjęcia, różne dokumenty, ciekawe przedmioty. Warto by taki kącik powstał – dodaje Szymon Żal.
O tym, że historia jest warta przeczytania przekonuje również Jarosław Zatorski, organizator wydarzenia. To właśnie ten wątek zawarty w publikacji przewija się przez 17. Spotkania z Kulturą Żydowską.
– Jest to historia uniwersalna. Odnosi się do współczesności. Na tej historii Polaka i Żyda, możemy budować analogie we współczesnym świecie. Pomoc, to nasz obowiązek, nasz odruch serca – podkreśla Jarosław Zatorski.
Kolejnym punktem spotkania był spektakl „Kamień na kamieniu”, na motywach powieści Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu aktorów scen krakowskich, który został wystawiony w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.
Jak dodaje Jarosław Zatorski, spektakl teatralny powstał w hołdzie rodzinie Żalów, „Kamień na kamieniu” to jeden z najwybitniejszych utworów XX wieku w polskiej literaturze narodowej. Spektakl jest pełen wyrazistych scen obyczajowych, wojennych, miłosnych, opowiada o pracy i zabawie, walce i upadku.
Gościem spotkana była Halina Postek, kierownik działu w Muzeum Getta Warszawskiego. Temat jej wystąpienia brzmiał „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję również zobaczyć materiał filmowy pokazujący wywiad, który przeprowadziło Muzeum Getta Warszawskiego w ramach projektu „Niepodległa” z jedną ze „Sprawiedliwych” Janiną Rożecką. Bohaterka opowiedziała niezwykłą historię swoją i swojej rodziny, która uratowała dwoje Żydów podczas wojny.
– Moim celem było pokazanie niezwykłej odwagi młodej kobiety, która za swój moralny obowiązek uważała pomoc drugiemu człowiekowi. Motywacja, którą się kierowali była wyłącznie motywacja humanitarną – podkreśla Halina Postek.
W tym roku odbywają się 17. Spotkania z Kulturą Żydowską. To cykliczna impreza, która została zainicjowana w Chmielniku, a od trzech lat kontynuowana jest w Busku-Zdroju.