Studenci i pracownicy naukowi Politechniki Świętokrzyskiej będą nauczycielami przedmiotów zawodowych w szkołach średnich. To pomysł Kazimierza Mądzika, świętokrzyskiego kuratora oświaty. Jak mówi, szkoły skarżą się na duże braki kadry.
– Największe braki, które mamy w Kielcach to są zawody informatyczne, ale również jest deficyt nauczycieli elektryków czy techników energetyków. Rozmawiałem wstępnie z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej i pytałem, czy tych przedmiotów w szkołach średnich nie mogliby wykładać studenci, którzy uzyskali już tytuł inżyniera, a więc osoby z wyższym wykształceniem – twierdzi kurator.
Jak mówi Kazimierz Mądzik, prawo oświatowe dopuszcza możliwość, by zawodowych przedmiotów teoretycznych uczyły osoby bez uprawnień pedagogicznych. Kuratorium chce pomóc w organizacji kursów dających takie uprawnienia. Kazimierz Mądzik ma nadzieję, że do pracy w szkole będą chętni również nauczyciele akademiccy.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zapewnia, że uczelnia chce pomóc szkołom zawodowym. Ale jego zdaniem nie każdy nauczyciel akademicki powinien prowadzić lekcje w technikach.
– Akceptuje ten pomysł w przypadku doświadczonych nauczycieli akademickich, ale ci, którzy niedawno zaczęli pracę w naszej uczelni powinni skoncentrować się na własnym rozwoju naukowym, na przykład na robieniu doktoratu. Ale jeżeli chodzi o studentów, to popieram pomysł, by uczyli w technikach – mówi profesor Wiesław Trąmpczyński.
O tym jak duży jest problem z brakiem nauczycieli przedmiotów zawodowych świadczy przykład Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Władysław Zaucha, dyrektor placówki przyznaje, że część zajęć z powodu braku nauczycieli trzeba było przekładać.
– Od razu przyjąłbym trzech informatyków. Ci, których mam, pracują na 1.5 etatu. Rzeczywiście kilkukrotnie trzeba było organizować zastępstwa dla uczniów kierunków informatycznych, ale podstawa programowa w tych klasach na pewno zostanie zrealizowana – zapewnia Władysław Zaucha.
Kazimierz Mądzik uważa, że wejście inżynierów z Politechniki Świętokrzyskiej w rolę nauczycieli poprawi jakość kształcenia szkół zawodowych.
– Mają oni wiedzę na temat najnowszych technologii, poza tym większość z nich to młodzi ludzie, więc będą mieli świetny kontakt z uczniami – twierdzi kurator.