Tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia jest rabin Yossel Goldstein, który na co dzień mieszka w Londynie, jednak jego rodzina ze strony matki pochodziła z Chęcin.
Rabin wie, że jego przodkowie mieszkali tu już pod koniec XVII wieku, choć przypuszcza, że korzenie jego rodziny mogą sięgać jeszcze wcześniejszych lat. Przywiózł ze sobą dokumenty, które chciałby zweryfikować, by zdobyć kolejne informacje o swojej rodzinie.
W rozmowie z Radiem Kielce rabin przyznał, że od wielu lat przyjeżdżając do Chęcin marzył o tym, by odnaleźć i opisać, jak najwięcej żydowskich grobów na starym kirkucie. Ucieszył się, gdy okazało się, że może rozpocząć współpracę z burmistrzem miasta przy odrestaurowaniu historycznego cmentarza.
W piątek w ramach Festiwalu rabin Yossel Goldstein spotkał się z dziećmi z chęcińskich szkół, które uczestniczyły w warsztatach poświęconych historii, tradycji i kulturze żydowskiej. Rabina zachwyciły m.in. prace dzieci i młodzieży, przedstawiające żydowskie symbole.
– Powiedziałem im podczas spotkania na hali, że to wspaniała rzecz. To wspaniałe, że tutejsze dzieci, choć już nie wychowywały się w społeczeństwie, w którym są Żydzi, to uczą się o tym, słyszą o tej kulturze podczas takich wydarzeń. To część ich historii. Wiedza o tym jest bardzo ważna – mówił rabin.
Uczennice Szkoły Podstawowej w Chęcinach, Amelia i Natalia, uczestniczyły dziś w warsztatach oraz Marszu Pamięci, którzy przeszedł przez miejsca związane ze społecznością żydowską. Obie były zadowolone ze spotkania prawdziwego rabina.
– Jestem bardzo podekscytowana tym spotkaniem, ponieważ to jest historia Chęcin. Podczas festiwalu tańczymy tańce żydowskie, opowiadamy o dawnych czasach i uczymy się. To właśnie jest najważniejsze, żebyśmy pamiętali o obecności Żydów w historii Chęcin. Kultura żydowska jest bardzo ciekawa i oryginalna – mówiły uczennice.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreśla, że w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Chęciny chcą upamiętniać kulturę Żydów i przybliżać ją kolejnym pokoleniom.
– Historia Chęcin nieodzownie łączy się z historią Żydów, którzy mieszkali tu przez 400 lat. Festiwal to dla dzieci i młodzieży okazja do nauki historii i tolerancji wobec innych kultur i religii. Dowiadują się, że Chęciny były kiedyś miasteczkiem wielonarodowościowym, w którym mieszkali poza Polakami i Żydami także Niemcy i Włosi – mówił Robert Jaworski.
Podczas II wojny światowej chęcińscy Żydzi zostali wywiezieni do Treblinki i zgładzeni.
W sobotę w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej o godzinie 18.00 w Niemczówce w Chęcinach odbędzie się pokaz filmu „Pianista” i degustacja kuchni żydowskiej. Z kolei w niedzielę o 16.00 na Rynku rozpoczną się koncerty i wydarzenia artystyczne. Wystąpią m.in. skrzypaczki, a młodzież ze szkoły podstawowej zaśpiewa pieśń „Hava nagila”. Na scenie zaprezentuje się też kabaret ze skeczami opartymi o żydowski humor. Festiwal zakończy występ zespołu Chmielnikers.