90 procent dzieci w Polsce ma wady postawy – najczęściej kręgosłupa, kolan i stóp. Tak wynika z danych Instytutu Matki i Dziecka.
Jak przyznaje dr Wojciech Kiebzak, wojewódzki konsultant w dziedzinie fizjoterapii, a zarazem kierownik Działu Fizjoterapii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach, wady postawy powoduje kilka czynników. Jednym z nich jest siedzący tryb życia i nieprawidłowa przy tym postawa ciała.
– Należy pamiętać o tym, by podczas siedzenia przy biurku wysuwać zeszyt, książkę, czy klawiaturę komputera do przodu, a jednocześnie odsunąć lekko głowę i siedzisko krzesła do tyłu. To powoduje, że w sposób naturalny, fizjologiczny, bez szczególnych napięć mięśni uzyskujemy zbliżoną sylwetkę, która może być opisana jako sylwetka z wyprostowanym kręgosłupem – opisuje Wojciech Kiebzak.
Jak podkreśla nasz rozmówca, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, to nie tylko bolące plecy, ale także inne dolegliwości.
– To np. trudności związane z oddychaniem. Do tego dochodzą zaburzenia pracy jelit, zaburzenia emocji, czy zaburzenia zdolności emocjonalnych. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi także do przeciążeń stawów kręgosłupa i jego stopniowej deformacji, jak również do przeciążeń tkanek miękkich, łącznie z bólami kręgosłupa, które oczywiście są wynikiem przeciążeń tkanek miękkich – dodał dr Wojciech Kiebzak.
Powodem wad kręgosłupa u dzieci są również zbyt ciężkie tornistry. Zalecenie Ministra Zdrowia mówi o tym, że plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 procent masy dziecka.
Wady postawy u dzieci, to także efekt ich nadwagi i otyłości. Problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci. Na nadwagę lub otyłości cierpi już niemal co trzeci ośmiolatek.