80 lat temu hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. W Kielcach uroczystości przypominające te wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10.00 złożeniem kwiatów przy murze Cmentarza Nowego przy ul. Spokojnej.
Znajduje się tam tablica upamiętniająca ofiary bombardowania kieleckiego dworca w pierwszych dniach września. Z kolei na godzinę 12.00 zaplanowano modlitwę za poległych i złożenie kwiatów w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ul. Ściegiennego. W tym czasie zawyją też syreny alarmowe.
Dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że należy pamiętać o II wojnie światowej, choć wielu osobom wydaje się ona bardzo odległa. Dodaje, że ten konflikt w sposób nieodwracalny zmienił polskie społeczeństwo: Niemcy wymordowali prawie wszystkich polskich Żydów i ponad dwa miliony Polaków, w tym znaczną część polskiej inteligencji. Polska utraciła Kresy Wschodnie, gdzie Polacy żyli od wieków i została wepchnięta pod jarzmo komunizmu.
Przez całą wojnę Niemcy wyzyskiwali też kraj gospodarczo – dodaje dr Tomasz Domański.
– To około 3 milionów polskich robotników przymusowych oraz miliony ton żywności wywożonych z Polski w ramach tzw. kontyngentów. Ponadto, szacuje się, że w naszym regionie zamordowano około 150 tysięcy Polaków, w tym 100 tysięcy mieszkańców wsi oraz około 300-350 tysięcy Żydów, co daje niewyobrażalne straty osobowe – mówi dr Tomasz Domański.
Gdy wybuchła wojna, pani Amelia Barbara Sołtysiak miała 10 lat. Wraz z rodziną mieszkała w Chmielniku. Wspomina pojawiające się niemieckie samoloty, pierwsze ostrzały i słowa babci, która kazała zamknąć wszystkie okiennice i zakryć je pierzynami, by uchronić się od kul. Wspomina, że jako pierwszy zginął mężczyzna, który wybiegł powitać nadjeżdżających polskich żołnierzy. Okazało się, że to byli Niemcy. Mieszkańcy wspominają też bombardowania całych miasteczek i rozpacz ludzi, którzy przeżyli naloty, ale pozostali bez dachu nad głową.
Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o 10.15 przed urzędem miasta w Skarżysku-Kamiennej.