W tym roku wojewódzkie obchody wybuchu II wojny światowej odbędą się w Skarżysku-Kamiennej. Organizują je służby mundurowe województwa świętokrzyskiego, wojewoda i marszałek oraz kielecki oddział IPN, gospodarzami miejsca są prezydent Skarżyska i kustosz Sanktuarium Ostrobramskiego.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 przed pomnikiem generała Sikorskiego przy Urzędzie Miasta. Tu odbędzie się część oficjalna obchodów. Po niej zebrani, w tym pododdziały policji, straży pożarnej, wojska oraz żołnierze świętokrzyskiej brygady WOT przejdą do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ulicy Wileńskiej.
O godz. 12.00 odbędzie się tam półgodzinny koncert Chóru Garnizonowego z Kielc, po nim rozpocznie się msza święta w intencji ofiar wojny i obrońców Ojczyzny celebrowana przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Po nabożeństwie zostanie odczytany Apel Pamięci, po którym żołnierze oddadzą salwę honorową.
Obchodom towarzyszyła będzie wystawa poświęcona wydarzeniom z 1939 roku.
1 września zaprasza także Muzeum Orła Białego. W tym dniu bilety będą kosztowały 5 złotych. Od godz. 14.00 placem muzealnym zawładną szermierze z Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Przez cztery godziny będzie można oglądać pokazy walki na szable i florety, czy szermierkę na bagnety. Całości towarzyszyć będzie wystawa broni szermierczej. To sposób na pokazanie szermierki jako jednego z „flagowych” sportów II Rzeczypospolitej i szabli, jako broni oficera wrześniowego wojska. Atmosferę tworzyć mają utwory muzyczne z okresu 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka.
W tym samym dniu w Kinie Centrum zaplanowano bezpłatną projekcję filmu „Kurier”. Seans rozpocznie się o godz. 17.15. Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Jan Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie.
KIELCE
O godz. 10 zostaną złożone kwiaty przed tablicą umieszczoną na murze Cmentarza Nowego przy ulicy Spokojnej. Tablica upamiętnia ofiary bombardowania kieleckiego dworca w pierwszych dniach września 1939 roku.
Z kolei główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach przy ulicy Ściegiennego. W programie tego wydarzenia znalazły się między innymi modlitwa za poległych, syreny alarmowe, złożenie kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed grób Prezydenta Artwińskiego na Cmentarzu Partyzanckim, gdzie także zapalą znicze oraz złożą kwiaty.
Natomiast o godz. 13 na jednej z kolumn przez wejściem do Wojewódzkiego Domu Kultury zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca udział 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego z Kielc w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Odsłonięcia dokona Zarząd Stowarzyszenia „Pamięć i Tradycja imienia Józefa Piłsudskiego” w Kielcach.
BIELINY
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w intencji ofiar II wojny światowej w Kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Bielinach. Bezpośrednio po nabożeństwie odbędzie się przejście pod pomnik, znajdujący się przy kościele, na którym widnieje napis „Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”.
O godz. 14, w ramach obchodów, rozpoczną się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Strażacy ochotnicy również w sportowy sposób chcą upamiętnić ofiary II wojny światowej.
CHĘCINY
O godz. 16 na placu obok parkingu za Zamkiem Królewskim w Chęcinach rozpocznie się pokaz zabytkowych motocykli wojskowych, stanie strzelnica ASG, prezentowane będzie uzbrojenie oraz pojawią się atrakcje dla najmłodszych.
O godz. 17 zaplanowano rekonstrukcję walk z czasów II wojny światowej z udziałem licznych grup rekonstrukcyjnych oraz oddziałów kawaleryjskich. Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. W pokazach udział weźmie blisko 50 rekonstruktorów i konie. Nie zabraknie efektów pirotechnicznych.
Epizod I: ze względu na rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się rekonstrukcja walk, jakie miały miejsce właśnie w okolicy Chęcin i Słowika z jednostkami niemieckimi, które parły na Kielce. Ruch oddziałów powstrzymywał pluton porucznika Buczka. W dniu wybuchu wojny dla miejscowej społeczności to właśnie walki prowadzone bezpośrednio w sąsiedztwie są bardzo ważne.
Epizod II: 1943 rok to aktywizacja oddziałów partyzanckich. Większość z nich na zimę było rozformowanych, ale nie wszystkie. Dowództwo AK Okręgu Kielce postanowiło że oddział Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” spędzi zimę w leżącej na uboczu wsi Zagórze koło Tarnawy. 2 listopada 1943 roku – kwatera oddziału została odkryta. Oddział zwycięsko wyszedł z walki, ale Niemcy zamordowali kilku mieszkańców wioski.
Epizod III: Akcja Burza to czas mobilizacji oddziałów AK, Akcja Zemsta to marsz na pomoc walczącej Warszawie, ale kto pamięta co działo się potem? Ostatni z epizodów przedstawia historię 25 pp AK do którego dołączyły oddziały z rozbitej pod Jaktorowem Grupy Kampinos. Utworzyły one III batalion pod dowództwem cichociemnego por. Adolfa Pilcha „Doliny”. Siły te stoczyły 27 października 1944 roku bitwę pod Białym Ługiem – była to jedna z ostatnich tak dużych walk jesienią 1944 roku.
DALESZYCE
W Daleszycach uroczystości rozpoczną się o godz. 11.20 od zbiórki pocztów sztandarowych przed remizą OSP w Daleszycach. Stąd uczestnicy przemaszerują pod figurkę Matki Boskiej, gdzie zostanie odegrany Hymn Polski i zostaną złożone kwiaty. O godz. 12 rozpocznie się msza święta w intencji poległych za Ojczyznę, po której na cmentarzu parafialnym w Daleszycach, po obeliskiem zostanie odczytany apel poległych, złożenie wiązanek. Po tej części wszyscy udadzą się pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, gdzie zaplanowano poczęstunek.
JĘDRZEJÓW
W niedzielę, 1 września, starosta jędrzejowski Paweł Faryna i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek zapraszają na upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędzie się o godz. 12.00 przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Jak informuje Paweł Faryna podczas uroczystości nie zabraknie apelu pamięci, okolicznościowych przemówień, apelu o pokój na świecie oraz montażu słowno-muzycznego. Na zakończenie przy pomniku złożone zostaną wiązanki kwiatów. W uroczystości udział wezmą poczty sztandarowe, samorządowcy, przedstawiciel szkół, policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
KAZIMIERZA WIELKA
Uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej połączone będą z upamiętnieniem potyczki żołnierzy na polach Gabułtowskich, która miała miejsce 7 września 1939 roku. Okrągła rocznica wpisuje się również w obchody 60 lecia nadania praw miejskich Kazimierzy Wielkiej.
Sobotnie uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, która zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Kazimierzy Małej o godzinie 14.00. Po mszy delegacje udadzą się na miejscowy cmentarz, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach poległych żołnierzy na polach Gabułtowskich. Następnie delegacje udadzą się do Gabułtowa, gdzie z kolei znajduje się pamiątkowy obelisk. Tam również nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Dalsza część uroczystości odbędzie się przy świetlicy wiejskiej w Gabułtowie, gdzie nastąpi poświęcenie oraz odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic. Pierwsza, odnowiona, będzie upamiętniała 1000-lecie państwa polskiego obchodzone w 1966 roku, druga będzie przypominać o poległych podczas II wojny światowej.
Delegacja, która poświęci odnowioną tablicę pod obeliskiem umieści kapsułę czasu, która została wykopana przy renowacji kamienia. Zostanie ona uzupełniona o aktualne informacje dotyczące sołectwa i gminy. Z kolei druga tablica będzie poświęcona upamiętnieniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz walk żołnierzy wojska polskiego na polach Gabułtowskich.
Apel poległych odczyta Marian Moskal, prezes świętokrzyskiego stowarzyszenia byłych żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych „Czerwone berety” z Kielc. W apelu pamięci wymienieni zostaną walczący na różnych frontach podczas II wojny światowej.
Z kolei w części artystycznej zaplanowano występy w wykonaniu wielu artystów. Nie zabraknie pieśni patriotycznych w wykonaniu Gabułtowianek, Kazimierskiego Klubu Seniora, Chóru Stowarzyszenia byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych, dzieci i młodzież z kazimierskiej „jedynki” oraz dzieci i młodzież z Gabułtowa. Uroczystości uświetni orkiestra Dęta z Zięblic.
KOŃSKIE
W piątek (30 sierpnia) rozpoczął się Konecki Wrzesień, czyli największe patriotyczne święto w gminie Końskie, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy walczyli zarówno we wrześniu 1939 roku jak i w czasie całej II wojny światowej.
W niedzielę (1 września) na placu przed Kolegiatą Świętego Mikołaja o godzinie 9.30 odprawiona zostanie msza polowa. Tuż przed mszą wystąpią młodzi artyści z Domu Kultury oraz aktor Andrzej Deskur, który będzie recytował wiersze patriotyczne.
W Domu Kultury o godz. 16.30 odbędzie się prelekcja Krzysztofa Woźniaka, lokalnego historyka i autora popularnego bloga konskie.org.pl. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa zdjęć historycznych „Końskie w czasach okupacji hitlerowskiej 1939-1945”.
Główna część obchodów przygotowywanych przez Dom Kultury to koncert „Wyśpiewane historie”, który rozpocznie się o godzinie 17.00 na scenie letniej Domu Kultury. Wystąpią młodzi wokaliści z Domu Kultury z akompaniamentem zespołu kierowanego przez Romana Cieślaka.
KUNÓW
Osoby chcące uczestniczyć w uroczystościach zbiorą się o godz. 8.45 przed budynkiem biblioteki w Kunowie. Stamtąd nastąpi przemarsz na Rynek, gdzie o godz. 9.00 rozpoczną się okolicznościowe przemówienia, złożone zostaną biało-czerwone wiązanki przed pomnikiem Ku Czci Poległych. O godz. 10.00 msza święta w parafialnym kościele pw. św. Władysława w Kunowie. Po eucharystii uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, gdzie zapalone zostaną znicze na grobach poległych podczas wojny żołnierzy.
MASŁÓW
Obchody poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się mszą świętą za poległych w obronie Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Dąbrowie. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą pod pomnik na stoku Białej Góry w Dąbrowie, upamiętniający ofiary II wojny światowej, gdzie zostaną złożone kwiaty. Natomiast o godz. 17.30 odbędzie się część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz zespołu „Dąbrowianki” w Świetlicy Samorządowej w Dąbrowie (55 A).
MIRZEC
O godz. 4.45 rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, później na mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku znajdującej się na cmentarzu w Mircu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Na godz. 12 zaplanowano mszę świętą za Ojczyznę, a po niej złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Niepodległości w centrum.
Po południu rozpocznie się część artystyczna obchodów. Na godz. 15.30 zaplanowano rozstrzygnięcie gminnego konkursu „Witold Pilecki – życie i działalność” oraz akademię patriotyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Małyszynie w amfiteatrze w Mircu.
Od godz. 16 do 18.30 będzie się odbywał piknik historyczny „Śladami Wolności” na boisku obok amfiteatru, w jego ramach zaplanowano III Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Na zakończenie projekcja filmu „Kamienie na szaniec”.
NOWA SŁUPIA
Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaplanowano na poniedziałek, 2 września. Odbędą się w Rudkach. Zainauguruje je o godz. 18 msza święta w intencji ofiar II wojny świtowej w kościele parafialnym w Rudkach. O godz. 18.45 marsz pamięci przejdzie do Domu Kultury w Rudkach. Tu o godz. 19 sygnał syren rozpocznie uroczystości, zostanie odśpiewany Hymn Polski, flaga zostanie wciągnięta na maszt. Odśpiewana będzie „Pieśni obozowa”, a na koniec Amatorski Teatr Święty Spokój zaprezentuje teatr cieni „Pamiętamy 1939-2019”.
OPATÓW
O godz. 18.00 na opatowskim Rynku zgromadzeni oddadzą hołd walczącym za Polskę w czasie wojny. Zaplanowano niecodzienny happening, który polegać będzie na wypuszczeniu w niebo biało-czerwonych balonów. W Opatowie tego dnia odbędzie się IV Bieg Ziemi Opatowskiej – Bieg Patriotów. W ten sposób biegacze oddadzą hołd walczącym za Polskę w czasie II wojny światowej. Trasa prowadzi z Opatowa do zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 i wystartuje sprzed Opatowskiego Ośrodka Kultury.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
W intencji poległych podczas II wojny światowej w kolegiacie pw. św. Michała o godzinie 10.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy przejdą na ulicę Denkowską, na teren cmentarza parafialnego. Tam, przed pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Ostrowca poległych w czasie wojny, złożą kwiaty i znicze.
PIŃCZÓW
Uroczystości zaplanowano na godzinę 11.30. Rozpocznie je msza święta w Kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Z kolie o godzinie 12.45 nastąpi złożenie wiązanek na grobie Żołnierzy Września 1939 roku na cmentarzu parafialnym.
RAKÓW
Uroczystości odbędą się 1 września, o godz. 17 na placu Wolności w Rakowie. Zainauguruje je msza święta, następnie pieśni patriotyczne wykona chór „Chorał” oraz „Rakowskie Fijołecki”.
SANDOMIERZ
Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpocznie msza w intencji ofiar w kościele św. Józefa, która rozpocznie się o godzinie 10 (1 września). Dalsza część obchodów, od godziny 11, odbywać się będzie przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów i 6. Pułku Saperów w wojskowej części cmentarza katedralnego. Po hymnie państwowym odmówiona zostanie modlitwa za ofiary II wojny światowej, będą przemówienia okolicznościowe, po czym delegacje złożą wieńce przy pomniku. Sandomierska Orkiestra Dęta wystąpi z okolicznościowym programem muzycznym.
2 września w Porcie Kultury zostanie otwarta wystawa fotografii „Sandomierz w czasie okupacji” na której zaprezentowanych zostanie ponad sto zdjęć. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.
SĘDZISZÓW
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele św. Brata Alberta z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry dętej. Po mszy w kościele odbędzie się okolicznościowe przemówienia oraz montaż słowo-muzyczny, w którym nie zabraknie pieśni i piosenek z czasów II wojny światowej.
Po mszy delegacje, samorządowców, organizacji społecznych, zakładów pracy udadzą się na Cmentarz Stary, gdzie złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze na grobach osób, które poległy podczas II wojny światowej oraz przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej, który znajduje się przy Samorządowym Centrum Kultury.
STARACHOWICE
80. rocznica wybuchu II wojny światowej będzie upamiętniona wystawieniem warty honorowej przy mogiłach żołnierskich na cmentarzach na Bugaju i przy ulicy Polnej. Asysta będzie czuwać w godzinach 14-16. Większe uroczystości zaplanowane są na 6 września, kiedy przypada rocznica obrony Starachowic. Wtedy w Starachowickim Centrum Kultury odbędzie się lekcja historii na temat „Westerplatte – przed szturmem”, później zaplanowano inscenizację przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną i projekcję filmu Westerplatte. 8 września o godz. 9 odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny w kościele świętego Judy Tadeusza, po niej uczestnicy przejdą przed pomnik Obrońców Starachowic, gdzie odbędzie się Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej.
STASZÓW
Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godzinie 11 mszą w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Następnie zebrani przejdą ulicami miasta na cmentarz parafialny przed grób żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej, gdzie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe burmistrza Staszowa Leszka Kopcia i zaproszonych gości. Kolejnym punktem programu będzie złożenie kwiatów na mogile przez delegacje biorące udział w uroczystościach. Na zakończenie z montażem słowno-muzycznym „Był taki wrzesień…” wystąpią harcerze z Hufca ZHP im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie.
WOJCIECHOWICE
O godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości przed Pomnikiem Pamięci w Drygulcu. Jednym z pierwszych punktów będzie odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabierze wójt Wojciechowic Szymon Sidor oraz zaproszeni goście. Następnie zaplanowano modlitwę w intencji walczących za kraj w czasie wojny, apel poległych oraz złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Uroczystości zakończy okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów z tereny gminy Wojciechowice.