Tegoroczne Świętokrzyskie Święto Pszczoły przeszło do historii. Trzydniowe wydarzenie w Bałtowie było gratką dla pszczelarzy, ale także miłośników pszczół i ich wyrobów. Kupić można było sprzęt pszczelarski, ale także miody, nalewki, cukierki. Chętni mogli zdobyć wiedzę z zakresu apiterapii.
Na targach pojawiły się urządzenia, które w Polsce dopiero robią się popularne. Firma Ani Mikayelyan z Armenii sprzedaje coraz więcej inhalatorów, które podłączane są do ula. Inhalacje pozytywnie wpływają na osoby z alergiami, chorobami serca czy chorobami płuc.
– To nowość w Polsce. Jest stosowany w apiterapii. Instalujemy do pszczelego ula i podpinamy do prądu, zakładamy maseczkę – mówi Ani Mikayelyan.
Dodaje, że w ofercie są też dyfuzory działające z propolisem, które pozwalają na wyeliminowanie mikrobów z pomieszczeń.
Na targach nie mogło zabraknąć pszczelarzy, którzy sprzedawali tegoroczne pożytki. Jerzy Płatek z Sienna posiada 50 rodzin pszczelich. Jak mówi, najszybciej sprzedał mu się miód gryczany.
– Bardzo mało go było, a ludzie pytają o niego najczęściej. Gryka była, ale nie nektarowała przez suszę – wyjaśnia Jerzy Płatek.
Dodaje, że ten rodzaj miodu świetnie wpływa na samopoczucie, jednak nie poleca go dzieciom, bo ma charakterystyczny mocny smak. Podkreśla, że trzeba go stosować z rozwagą. Sam łyżeczkę takiego miodu rozpuszcza w połowie szklanki i uważa, że dzięki temu ma dobre samopoczucie. W tym roku najwięcej było miodu rzepakowego.
Podczas targów swoje wyroby prezentowali także pszczelarze z Ukrainy, Węgier, Litwy i Niemiec. Wśród wystawców znalazła się Agnieszka Słota ze Stopnicy, której firma produkuje i sprzedaje sadzonki roślin leśnych i miododajnych. Jak mówi, są różne rodzaje lip szczepione dla pszczelarzy, ponieważ ta dziedzina rozwija się coraz bardziej.
– Lipy: krymska, wonna, japońska. Różnica jest taka, że zwykła lipa dopiero po 15-20 latach zakwitnie, a lipy szczepione zakwitną po 5 latach od szczepienia, dlatego są idealne dla pszczelarzy – wyjaśnia Agnieszka Słota.
Inne miododajne rośliny to: akacja, klon ginnala, moszenki południowe, głóg różowy, amorfa.
XII Świętokrzyskie Święto Pszczoły zakończył koncert kapeli Gorole.