Wszystkie gminy powiatu kieleckiego już w najbliższą niedzielę (25 sierpnia) będą wspólnie dziękować rolnikom za ich codzienną pracę. W Mniowie odbędą się dożynki powiatowe. Będzie to okazja do wspólnej zabawy na ludową nutę, a także prezentacji najpiękniejszych wieńców.
– To najlepszy moment, żeby oddać hołd rolnikom i ich spracowanym rękom, które wytwarzają dla nas chleb – podkreśla starosta kielecki Mirosław Gębski.
– Cyprian Kamil Norwid pisał: „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi, przez uszanowanie dla darów nieba tęskno mi, Panie”. Z chlebem, ze zbożem – z tym właśnie kojarzą nam się dożynki. Tuwim pisał z kolei, że „mimozami jesień się zaczyna”. U nas w powiecie kieleckim zaczyna się nawłocią. Warto to zobaczyć. Zachęcam serdecznie do udziału w dożynkach – zaprasza starosta.
Tegoroczne święto plonów odbędzie się w Kompleksie Sportowym w Mniowie. Rozpocznie je msza święta o godzinie 13.30, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe. Następnie odbędzie się część artystyczna i wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Podobnie jak co roku przygotowują je wszystkie gminy. Wyjątkowym momentem będzie przekazanie chleba gospodarzom przez starostów dożynek – Bożenę Zapałę z Sarbinowa w gminie Mniów oraz Andrzeja Bozowskiego z Porąbek w gminie Bieliny.
Starostowie nie kryją, że rolnictwo bardzo się zmienia i trzeba stawiać czoła coraz to nowym wyzwaniom. Bożena Zapała od 25 lat prowadzi z mężem jedno z największych gospodarstw w regionie, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Rocznie produkuje 400 tysięcy brojlerów w czterech kurnikach. Jak mówi, rola starościny dożynek to dla niej zaszczyt.
– Cieszę się, że reprezentuję gminę Mniów podczas takiego święta. Wychowałam się w rodzinie rolniczej, dlatego znam trud tej pracy. Teraz rolnictwo się zmieniło, jest coraz bardziej zautomatyzowane. Ludzkich rąk nie da się jednak wciąż niczym zastąpić – podkreśla starościna.
Andrzej Bozowski to z kolei producent truskawek. Wraz z żoną prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia też pszenicę i żyto. Przyznaje, że kiedyś zagłębie bielińskie słynne było z odmiany sengi sengany, teraz pojawiają się coraz to nowsze gatunki truskawek.
– Senga sengana została wyparta przez odmiany deserowe. Wprowadzamy nowe gatunki, ale też nie wszystkie z nich przyjmują się w naszym bielińskim klimacie. Muszą być plenne. Poza tym truskawka potrzebuje wody. Ciągle jej szukamy – mówi.
Dożynki będą okazją do chwilowego wypoczynku. Po części oficjalnej rozpoczną się występy kapel ludowych, a na zakończenie przewidziano zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych.
PROGRAM „DOŻYNEK POWIATU KIELECKIEGO I GMINY MNIÓW”
- 12.30 – Zbiórka delegacji gminnych z wieńcami (plac przy stadionie sportowym w Mniowie).
- 13.10 – Przemarsz korowodu dożynkowego
- 13.30 – polowa Msza Święta (poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych).
- 14.30 – Część oficjalna, powitanie gości.
- 15.20 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Furmani występ Koła Gospodyń Wiejskich Żurawinki
- 15.55 – Ogłoszenie wyników:
- powiatowego etapu konkursu p.n. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”
- powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”
- 16.25 – występ Kapeli Sióstr Piotrowicz, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wincentowianie”
- 16.55 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród dla uczestników konkursu.
- 17.10 – występ Zespołu Ludowego „Chełmowianki”
- 18.30 – występ zespołu VERY NICE
- 20.00 – zabawa taneczna z zespołem HERTZ
- 21.00 – zabawa taneczna z DJ-em