Nowy Korczyn – to kolejne miejsce, do którego dotarliśmy z Letnim Raportem Dnia. Miasto od 1258 do 1869 roku, kiedy to utraciło ten status na skutek carskich represji po Powstaniu Styczniowym. Odzyskany 1 stycznia 2019 roku.
Najważniejsze wyzwania stojące przed samorządem, to oczekiwana przez lat budowa mostu na Wiśle, która połączy województwo świętokrzyskie z małopolskim i stanie się oknem na świat Nowego Korczyna. Inwestycja ma się zakończyć w październiku przyszłego roku – mówi Paweł Zagaja, burmistrz miasta. Drugą kluczową inwestycją jest obwodnica Nowego Korczyna, która wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy.
Nowy Korczyn, to także miejsce, do którego często zaglądają turyści nie tylko z kraju, ale również zza granicy. Warto tu zobaczyć m. in. kilka zabytkowych kościołów, synagogę oraz źródełko Świętej Kingi, którego właściwości przynoszą ulgę w chorobach wzroku – mówiła Ligia Płonka, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej.
Przez cały rok otwarty jest także Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury organizujący zajęcia dla młodszych i starszych. Tu także swoje prace prezentują miejscowi artyści. Ponadto we współpracy z różnymi instytucjami organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne – poinformowała Bogumiła Zawada – dyrektor instytucji.
Z kolei Grażyna Rasińska i Ewa Boduszek ze Stowarzyszenia „KGW Korcznian nad Nidą” są mistrzyniami w przygotowywaniu potraw z fasoli – regionalnego produktu wpisanego na listę unijną. To m. in. pierogi z fasolą ( palce lizać ) oraz królik i gęś z nadzieniem z fasoli. Ich potrawy zwyciężały na wielu konkursach kulinarnych w naszym regionie.