Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się uroczystości Święta Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, stoczoną przez polską armię z bolszewikami.
Do rachunku sumienia związanego z wykorzystaniem daru wolności w Polsce wezwał podczas homilii w Bazylice Katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Co się dzieje w naszym domu z darem wolność, której perłami są sprawiedliwość społeczna, jedność, zgoda narodowa, pojednanie i wewnętrzny pokój? – mówił Jan Piotrowski.
Biskup powiedział, że dzięki nowoczesnym technikom informacje są wszechobecne, ale nigdy dotychczas nie było tylu nieporozumień, intryg i oskarżeń. 0 Globalizacja nie niesie ze sobą pokoju – zauważył hierarcha.
Jako wzór prawdziwego korzystania z danej nam wolności wskazał Matkę Bożą. Jest ona przykładem słuchania słowa bożego, pokory i służby, przebaczania i szacunku wobec każdej osoby, a przede wszystkim życia w prawdzie i miłości.
Biskup przypominając rolę Maryi w życiu Kościoła i Polski stwierdził, że szczególną czcią darzyli ją święty Jan Paweł II, Maksymilian Kolbe czy kardynał Stefan Wyszyński.
– Miliony Polaków modliły się za jej pośrednictwem w czasach dostatku i pokoju, ale także w dniach zagrożenia, tak jak w sierpniu 1920 roku. Dziś mając wolną Polskę możemy z Maryją śpiewać hymn wdzięczności i uwielbienia za wolność i niepodległość, pokój i nadzieję na lepsze jutro. Ona była przewodnikiem dla całych pokoleń Polaków. Ta wiara jest także obecna dzisiaj czego przykładem są pielgrzymki, które podążały w ostatnich dniach na Jasną Górę. Wśród nich była także pielgrzymka kielecka, która modląc się za pośrednictwem Maryi wyszła z Wiślicy, aby idąc przez wzgórze katedralne dotrzeć na Jasną Górę – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.
POSŁUCHAJ HOMILII:
Po mszy pododdziały i uczestnicy uroczystości przeszli w miejsce uroczystego apelu, czyli na Plac Wolności. Tam, zgodnie z ceremoniałem, na maszt podniesiono flagę państwową, a uczestnicy odśpiewali Hymn Państwowy. Żołnierze i pracownicy wojska zostali wyróżnieni odznaczeniami i mianowaniami na wyższe stopnie.