Odznaczeniem zasłużonych zakończył się dzień poprzedzający tegoroczny, 54. Marszu I Kompanii Kadrowej. W przeddzień oficjalnego wymarszu kadrówki z Krakowa w kierunku Kielc uczestnicy i zainteresowani mieli możliwość nie tylko wspólnie modlić się w katedrze na Wawelu, ale też bawić i świętować to wyjątkowe wydarzenie.
Krakowskie uroczystości rozpoczęły się od godziny 16.00 przemarszem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i orkiestry ulicami Krakowa. Uczestnicy odwiedzili m.in. miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku, gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie dotarli na Wawel, gdzie odbyła się uroczysta msza święta z poświęceniem nowego sztandaru legionów Piłsudskiego. Po nabożeństwie odbył się apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego.
W uroczystościach uczestniczył m.in. minister do sprawy kombatantów i osób represjonowanych Jana Józef Kasprzyk, który przez wiele lat był komendantem kadrówki. O godzinie 19.20 uczestnicy Marszu przeszli ulicami Krakowa z Wawelu na Mały Rynek Krakowa, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni legionowych.
Dla Dionizego Krawczyńskiego, prezesa grupy rekonstrukcji historycznych „Jodła” i komendanta Marszu, najważniejszymi momentami było powitanie kadrówki przez mieszkańców Krakowa i poświęcenie nowego sztandaru. Jak stwierdził, te dwa momenty pokazały wagę wydarzenia.
Uroczystości w Krakowie zakończyły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odznaczeniem osób zasłużonych dla kadrówki medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.
Wśród osób odznaczonych za promowanie wartości patriotycznych znalazł się prezes Radia Kielce – Janusz Knap.
Obecny na uroczystościach poseł Krzysztof Lipiec przypomniał rolę Przemysława Witka, który był jedną z kluczowych postaci dla historii Marszów I Kompanii Kadrowej. Pogratulował również Radiu Kielce za szczególną sumienności w spełnianiu misji rozgłośni publicznej i propagowaniu historii.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego przypomniał o trudnych komunistycznych czasach, w których również odbywały się Marsze I Kompanii Kadrowej. Dodaje, że osoby, które mimo ogromnego sprzeciwu ówczesnych władz w latach osiemdziesiątych prowadziły kadrówkę, powinny być zapamiętane przez następne pokolenia, jako bohaterowie swoich czasów.
Odznaczenia otrzymali także: Joanna Strasz, Jerzy Franciszek Pająk, Janusz Kalukin, Krzysztof Kołodziejczyk, Witold Ostrowski, Janusz Patyna i Artur Węgrzyn.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2019 [PROGRAM, HISTORIA]
Pieśni legionowe rozbrzmiały w Krakowie. Patriotyzm czują nie tylko starsi