Zwiedzanie stacji badawczej o nazwie „Chronos”, podróż w czasie kapsułą badawczą, wirtualna jaskinia, a także warsztaty i pokazy popularno-naukowe. To tylko część atrakcji, przygotowanych na dzisiejszy piknik edukacyjny w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni.
Zwiedzający od dziś mogą zobaczyć nową ekspozycję. Jak informuje Michał Poros, kierownik instytucji, przenosi ona gości w różne okresy geologiczne, szczególną uwagę zwracając na dewon.
– W naszej stacji badawczej można się przekonać, jak wyglądały scenerie morskie sprzed 360 milionów lat, właśnie z okresu zwanego dewonem. Przygotowaliśmy m. in. model dawnej rafy tropikalnej, ale można również spotkać się oko w oko z Tetrapodem, czy rybą pancerną. To na pewno dostarcza sporo wrażeń nie tylko młodym, ale i starszym odbiorcom – mówi.
Poza wystawą, przygotowano także Geologiczny Ogród Doświadczeń. To strefa nauki i zabawy. Została ona zlokalizowana na przedłużeniu dachu Centrum Geoedukacji. Za pomocą różnych stanowisk można dowiedzieć się m. in. jak brzmią skały, pobawić się w małego paleontologa, czy dowiedzieć się co nieco o planetach Układu Słonecznego.
Do Geoparku przychodzą dziś całe rodziny. Ewa Kowalska przyprowadziła męża i wnuczkę. Wszyscy są zgodni, to doskonały pomysł spędzenia wolnego czasu.
– Jest tu dużo ciekawych rzeczy, są eksperymenty, mnóstwo ciekawostek. Dzieci mogą się uczyć, poznawać świat przyrody – podkreślają. Podczas pikniku można wziąć udział m.in. w warsztatach malowania modeli gipsowych skamieniałości.
Dodatkowo, na Wietrzni dyżurują specjaliści profilaktyki ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Kobiety mogą nauczyć się tam samobadania piersi na fantomach, obserwacji swojego organizmu. Dostaną także materiały edukacyjne, dotyczące zdrowego stylu życia i prewencji nowotworów.
Piknik potrwa do godziny 18.00. Wstęp jest bezpłatny.