Piknik rycerski i turniej o miecz Zawiszy Czarnego herbu Sulima – to niedzielne atrakcje atrakcje w Garbowie w gminie Dwikozy.
W tym roku piknik ma inny charakter niż w minionych latach. Jest mniej pokazów, a więcej okazji do bezpośredniego kontaktu z rycerzami. Na boisku sportowym zorganizowano ring, w którym każdy zainteresowany może spróbować swoich sił w walce z rycerzami, można strzelać z łuku, rzucać toporem, jest historyczna przebieralnia, a w niej do wyboru m.in. żupan, suknie dworskie, stroje rycerskie. Turniej rycerski przeprowadzono w pełnych zbrojach, nawiązano w nim do bitwy pod Grunwaldem. Oprócz tego są potyczki na szable i szpady XVII-wiecznej szlachty oraz obozowisko rycerskie, które można zwiedzać.
Michał Śmielak z Grupy Rekonstrukcyjnej „Sarmata” powiedział, że w odtwarzaniu historii ważna jest wiedza i połączenie tych wiadomości z ciekawym pokazem, aby zainteresować publiczność.
– Wiedza jest niezbędna, aby w rekonstrukcjach być wiarygodnym, a ponadto ludzie często pytają o szczegóły, np. ile ważył miecz, zbroja, jak się walczyło szablą. Trzeba podchodzić do tego z pasją, mieć czas pogłębiać wiedzę i dzielić się nią – dodał Michał Śmielak.
Olga Gawron ze Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego herbu Sulima powiedziała, że piknik rycerski to jeden ze sposobów przypominania o tej wybitnej postaci średniowiecznej Europy.
– „Polegaj jak na Zawiszy” – znamy to powiedzenie, chcemy, aby także i na nas mogli polegać mieszkańcy w kwestii pielęgnowania pamięci o Zawiszy Czarnym i przekazywania tej tradycji kolejnym pokoleniom. Jesteśmy dumni z takiego rodaka, to wyjątkowa postać: bohaterska, szczera, oddana sprawie. Takie wartości są bardzo aktualne, chcemy, aby Zawisza Czarny był wzorem dla dzieci i młodzieży – dodała Olga Gawron.
Piknik rycerski podoba się publiczności, wśród której są mieszkańcy całej gminy Dwikozy i okolicznych miejscowości. Ludzie chwalą program imprezy, zaangażowanie organizatorów, ważna jest też dla nich sama postać rycerza, o którym chcą pamiętać.