Słuchowiska z udziałem aktorów Teatru Polskiego Radia i młodzieży, film, koncert, wykłady, a nawet pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego, to tylko wybrane atrakcje, które w sobotę i w niedzielę odbędą się w ramach „Maratonu z Żeromskim”. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Kielcach.
Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać Stefana Żeromskiego nie jako autora lektur, ale z innej strony. Jak podkreśla Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, był to nie tylko pisarz, ale też pasjonat, społecznik.
– Żeromski był wielbicielem teatru, stąd nasze zainteresowania zwróciły się w innym kierunku. Skupiliśmy się na tym, żeby prezentować nie tylko literacką stronę, położyliśmy akcent bardziej na radio i telewizję. Chcemy pokazać, jak często Żeromski funkcjonował w teatrach, bo o ile film mniej, to teatr często korzystał z jego dorobku – wyjaśnia.
I teatr pojawi się. Będzie to teatr wyobraźni, czyli słuchowiska. Jedno z nich, przygotowane przez kielecką młodzież, dziś o 15.00 zainauguruje imprezę. Godzinę później zostanie przypomniane nagranie „Uciekła mi przepióreczka” z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Natomiast jutro Teatr Polskiego Radia zaprezentuje spektakl powstały w oparciu o powieść „Wierna rzeka”. Inscenizację wyreżyserował Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, a na scenie zobaczymy miedzy innymi Krzysztofa Gosztylę, Annę Cieślak, Mariusza Bonaszewskiego, czy Dorotę Landowską.
Wyświetlony zostanie także film, który pokaże autora „Przedwiośnia” jako działacza. Będzie to dokument poświęcony Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, której prezydentem był Stefan Żeromski.
– To nieznany fragment z życia Żeromskiego, bo nie wszyscy wiedzą, o tym, że był zaangażowany w życie obywatelskie. A u niego to poczucie bycia Polakiem, z racji tego, że wychowywał się w kraju, który nie istniał, którego nie było na mapie, było bardzo ważne – dodaje Sylwia Zacharz.
Obraz fachowym komentarzem opatrzą Lesław Dall z Zakopanego – historyk, regionalista oraz profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, badacz życia i twórczości Żeromskiego. Początek projekcji dziś, o godzinie 18.30.
Dla publiczności przygotowano także koncert, który odbędzie się jutro, o godzinie 19.30. W świat dwudziestolecia międzywojennego przeniosą widzów artyści z Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego. Przewodnikiem po Warszawie z tych lat będzie Stefan Żeromski, w którego wcieli się Wojciech Machnicki, a wśród postaci, które spotka, będą między innymi Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura.
Dodatkową atrakcją będzie pokaz strojów z tej epoki.
Wydarzeniom będą towarzyszyły dwie wystawy plenerowe. Bohaterami jednaj z nich będą bohaterowie wywodzący się ze świętokrzyskiej ziemi, którzy kształcili się w murach dawnej szkoły, gdzie dziś mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Druga ekspozycja jest poświęcona ekranizacjom i adaptacjom prozy Żeromskiego. Nie zabraknie też gier i konkursów z nagrodami dla uczestników w każdym wieku.
Impreza odbędzie się przed budynkiem mieszczącym się przy ulicy Jana Pawła II 8 w Kielcach, naprzeciwko Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.