Jak brzmiał głos Stefana Żeromskiego? Można się o tym przekonać, słuchając nagrania, które przygotowało kieleckie Muzeum Lat Szkolnych pisarza. Głos trafił na płyty winylowe oraz na nośniki CD. W najbliższy weekend będzie można je otrzymać podczas dwudniowej imprezy pod hasłem „Maraton z Żeromskim”.
POSŁUCHAJ NAGRANIA GŁOSU STEFANA ŻEROMSKIEGO:
W 1924 roku, w Hotelu Europejskim w Warszawie Stefan Żeromski czytał fragmenty swoich utworów. Były to „Snobizm i postęp” oraz „Róża”. Ten występ został nagrany. Jak podkreśla Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, do dziś przetrwał tylko jeden egzemplarz z płyt, które wtedy powstały.
– Z dotychczasowych naszych badań wynika, że jesteśmy właścicielami jedynej takiej płyty z nagraniem głosu Stefana Żeromskiego. Głos znajduje się jeszcze w archiwum dokumentacji cyfrowej i w Polskim Radiu, ale jest to tylko nagranie, natomiast samego nośnika żadna z tych instytucji nie posiada – zauważa.
Po raz drugi głos Żeromskiego trafia na nowoczesny nośnik, ale tym razem wykorzystane zostały nowoczesne technologie. Sylwia Zacharz wyjaśnia, że to nadal jest oryginał.
– Głos Żeromskiego nie został cyfrowo zmieniony, nie jest też odtworzony, tylko płyta została oczyszczona z szumów, które były – mówi.
Mimo to, nie udało się uzyskać czystego brzmienia, więc aby odbiorcy wiedzieli, jak brzmi wypowiedź pisarza, do płyty jest dołączony tekst.
Nagranie jest krótkie, trwa ponad dwie minuty, ale na pewno samo wydawnictwo będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów. Ich liczba jest ograniczona.
Najbliższa okazja, by otrzymać płyty już w najbliższy weekend. W dniach od 27-28 lipca przy ulicy Jana Pawła II 8, przy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, odbędzie się „Maraton z Żeromskim”. Impreza jest częścią projektu pod nazwą „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej”, realizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
SZCZEGÓŁOWY PLAN „MARATONU Z ŻEROMSKIM”:
27–28 lipca 2019, Maraton z Żeromskim, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Jana Pawła II 8, wstęp wolny.
Sobota, 27 lipca:
15.00 prezentacja słuchowiska przygotowanego podczas warsztatów Uwaga nagranie;
16.00 Uciekła mi przepióreczka – słuchowisko z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.
O powstaniu nagrania, aktorach, przygotowaniu scenariusza opowie dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie – Janusz Kukuła;
17.30 Utwory Żeromskiego w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia
Wybitni aktorzy, na co dzień pracujący w studio Teatru Polskiego Radia, a których głosy znają wszyscy Polacy, zaprezentują zgromadzonej publiczności fragmenty utworów Stefana Żeromskiego.
Mariusz Bonaszewski – Rozdzióbią nas kruki i wrony
Andrzej Ferenc – Zmierzch
Dariusz Niebudek – Sen o szpadzie
Dorota Landowska – Puszcza jodłowa
W rolę przewodnika po radiowych meandrach wcieli się Janusz Kukuła dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie;
18.30 Rzeczpospolita Zakopiańska – projekcja filmu oraz rozmowa o powstaniu Rzeczpospolitej Zakopiańskiej i jej prezydencie Stefanie Żeromskim (prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk, Lesław Dall).
Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, którego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół biografii i twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, konsultant filmu Rzeczpospolita Zakopiańska, kurator wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.
Niedziela, 28 lipca:
17.00 Wierna rzeka Stefana Żeromskiego w reżyserii Janusza Kukuły.
Spektakl przygotowany specjalnie dla naszych widzów przez dyrektora Teatru Polskiego Radia oraz wybitnych polskich aktorów (występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Ferenc, Anna Cieślak). Inscenizacja powstała na kanwie jednej z najbardziej „świętokrzyskich” powieści Żeromskiego – Wiernej rzeki, której akcja rozgrywa się w podkieleckim dworze.
Scenariusz i reżyseria Janusz Kukuła;
19.30 koncert Na rogu świata i nieskończoności Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego.
Kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak, Wojciech Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Piosenka o zgubionym sercu”, „Tango milonga…”
Przewodnikami po najsłynniejszych kawiarniach, teatrach, rewiach i kabaretach będą: Stefan Żeromski, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki i tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska” – którego zagra, Leszek Zduń. Przy fortepianie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.
Scenariusz i reżyseria Roman Kołakowski/Leszek Zduń;
– pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego
Moda dwudziestolecia kształtowała się w wyjątkowych okolicznościach politycznych i społecznych. Z międzywojennej garderoby zniknęła biżuteria i kosztowne stroje. Zarówno panowie jak i panie zaczęli preferować proste fasony stawiające na wygodę i funkcjonalność.