Kazimierza Wielka świętuje 60. rocznicę lokacji. Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczęła konferencja naukowa, która odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
W pierwszej części mieszkańcy i zaproszeni goście wysłuchali wykładu profesora Stanisława Wiecha na temat tradycji niepodległościowych w Kazimierzy Wielkiej w XIX wieku. Profesor podkreślał, że wówczas Kazimierza Wielka będąc osadą miała bardzo bogate tradycje niepodległościowe. Jak dodaje profesor, mieszkańcy angażowali się w liczne inicjatywy zarówno te o charakterze walk partyzanckich, w wojnę polsko-rosyjską czy powstanie styczniowe.
– Również szereg inicjatyw o charakterze ekonomicznym, gospodarczym i te sukcesy odniesione przez działaczy lokalnych bardzo mocno oddziaływały na miasto jak również na okoliczne miejscowości. To było bardzo widoczne w tej epoce – podkreśla profesor Stanisław Wiech.
Następnie doktor Krzysztof Tunia, Honorowy Obywatel Kazimierzy Wielkiej, zaprezentował najważniejsze odkrycia archeologiczne na ziemi kazimierskiej. Według niego, na tym terenie występują najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego sprzed sześciu tysięcy lat przed Chrystusem. Zaś najstarsze znaleziska, które zostały odkryte w Kazimierzy Wielkiej podczas prac nad rewaloryzacją parku pochodzą sprzed ośmiu tysięcy lat.
– Są to m.in. pozostałości ówczesnych mieszkańców: groby, osiedli, mieszkań i wytworów kultury materialnej, które przechowały się w ziemi takie jak: naczynia z wypalonej gliny, narzędzia krzemienne, kamienne – wymienia doktor Krzysztof Tunia.
Z kolei burmistrz miasta Adam Bodzioch przypomina, że to rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 6 grudnia 1958 roku ówczesne tzw. Osiedle Kazimierza Wielka zostało podniesione do rzędu miast. Jak dodaje, 60 lat w dziejach kraju o ponad 1000-letniej historii jak Polska to okres stosunkowo niewielki. Jednak 60 lat w historii Kazimierzy Wielkiej to imponujący okres czasu.
– Dziś Kazimierza Wielka nie jest już zaściankiem lecz rozpoznawalnym ośrodkiem na mapie Ponidzia – dodaje.
– Utworzenie miasta, a później w latach 90-tych minionego wieku, powstanie samorządu dało impuls do rozwoju. Moi rodzice, jak i dziadkowie mówili, że każde pokolenie po to pracuje, żeby kolejne żyło lepiej. Myślę, że nasz samorząd zrobił kolejny krok, aby Kazimierza Wielka była lepsza, piękniejsza – mówił burmistrz.
Z okazji 60. rocznicę lokacji miasta w głównym holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury otwarto natomiast wystawę „Kazimierza Dawniej i dziś”. Ekspozycja składa się z fotografii miejsc, które doskonale znają wszyscy mieszkańcy miasta. Jednak tylko nieliczni wiedzą, jak miejsca te wyglądały w przeszłości.
Agnieszka Styczeń z kazimierskiego ratusza informuje, że fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców. Eskpozycja obejmuje zarówno stare jak i współczesne fotografie ukazujące m.in. życie społeczne, działalność instytucji i stowarzyszeń, rozwój i kultury jak i zabytki miasta.
– Dawniej nie było dróg o twardej nawierzchni, mieszkańcy poruszali się zaprzęgiem konnym. Jedna z fotografii ukazuje miasto z „lotu ptaka” – zdjęcie zrobione z dachu cukrowni „Łubna” oraz baszty. Zdjęcie figury świętego Rocha zrobione w latach 60, kiedy to monument znajdował się przy rzece Małoszówka przy budynku cukrowni, później została przeniesiona na cmentarz – mówi Agnieszka Styczeń.
Zachwytu nad wystawą zdjęć nie kryła jedna z mieszkanek miasta. W rozmowie z Radiem Kielce podkreśliła, że wystawa przygotowana w ramach jubileuszu nadania praw miejskich jest doskonałą okazją do zapoznania się z wizerunkiem Kazimierzy sprzed 60 lat.
– Zdjęcia przedstawiają nasze dziedzictwo kulturowe. Na zdjęciach widzimy m.in. budynki zaprojektowane przez Tadeusza Stryjeńskiego, jednego z najwybitniejszych architektów w Polsce. Fajnie, że Kazimierza się tym chwali. Ma czym. Taką perełką jest cukrownia Łubna, która przez wiele lat dawała pracę mieszkańcom, ale i rolnikom – podkreśla mieszkanka.
Adam Bodzioch podkreśla, że wystawa daje nam możliwość sięgnięcia do historii oraz refleksji nad upływem lat, nad rozwojem miasta w najbliższej przyszłości.
– Na zdjęciach widać jaki szmat drogi Kazimierza jak i jej społeczność przeszła. Dziś mamy nowoczesną infrastrukturę m.in. oczyszczalnię ścieków, pięknie odrestaurowany park z zachowaniem tradycji sprzed sześciu dekad. Mamy również wiele innych miejsc na miarę XXI wieku – zaznacza burmistrz.
Zdjęcia zostały zamieszczone także w publikacji dotyczącej dziejów Kazimierzy Wielkiej wydanej z okazji jubileuszu 60 lat nadania praw miejskich.
Wystawa i jubileusz 60 lat wpisał się w Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej. Wieczorem zaplanowano występy zespołów: Abba Cover Show, Baciary, Power Play, a na koniec zabawa taneczna z zespołem Balans.