Dwaj rabini, których przodkowie mieszkali w gminie Chęciny odwiedzili miasto i chcą współpracować z władzami w upamiętnianiu kultury żydowskiej. Rabini zamierzają się zaangażować w odrestaurowanie historycznego żydowskiego cmentarza.
Zainteresowali się także organizowanym co roku w Chęcinach Festiwalem Kultury Żydowskiej, w którym planują wziąć udział. Zaciekawił ich także miejski plan odrestaurowania synagogi i stworzenia tam Centrum Kultury Żydowskiej. Rabini: Yossel Goldstein z Londynu i Samuel Kahan z Nowego Jorku sami skontaktowali się z Urzędem Miasta i Gminy w Chęcinach. Burmistrz Robert Jaworski jest zadowolony z pierwszego spotkania.
– Była to bardzo merytoryczna rozmowa, owocne spotkanie. Cieszę się, że rabini nawiązali z nami kontakt. Myślę, że jest to początek współpracy, która może tylko pozytywnie zaowocować dla Chęcin. Ta współpraca jest też bardzo ważna dla rabinów - zaznacza burmistrz.
Rabini odwiedzili cmentarz żydowski, ulokowany na zboczu Góry Zamkowej w Chęcinach, gdzie znajduje się około stu macew.
– Wymagają one oczyszczenia i konserwacji. Hebrajskie napisy na części z nich zatarły się w wyniku upływu lat. Mimo to rabini odnaleźli tam nagrobki swoich przodków - dodaje Robert Jaworski.
– Jeden z rabinów przyznał, że na chęcińskim cmentarzu spoczywają jego dziadkowie i pradziadkowie od XVII stulecia. Rabini chcą składać regularne wizyty na cmentarzu. Są też zainteresowani inwentaryzacją nagrobków i zidentyfikowaniem wszystkich macew. Zastanawiają się, jakie działania podjąć, by wspomóc odrestaurowanie tego miejsca i stworzenie dogodnej ścieżki, prowadzącej na kirkut – wymienia burmistrz.
Obaj rabini doskonale znali historię Chęcin, związaną z czterema wiekami obecności Żydów w tym mieście.
– Wiedzieli także o aktualnych działaniach gminy, związanych z upamiętnianiem i promowaniem kultury żydowskiej – dodaje Robert Jaworski.
– Chcą uczestniczyć w naszych działaniach związanych z propagowaniem kultury i tradycji żydowskiej, np. przyjeżdżając na nasz coroczny festiwal. Byli też zainteresowani naszymi inwestycjami, które mają na celu odrestaurowanie XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach. Rabini chcą też zachęcać innych Żydów, przyjeżdżających do Polski w poszukiwaniu śladów swoich przodków, do odwiedzania Chęcin – dodaje burmistrz.
Centrum Kultury Żydowskiej w zabytkowej synagodze ma powstać w ciągu dwóch lat. Chęciny otrzymały na ten cel dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz promesę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
27 września w Chęcinach rozpocznie się kolejna edycja Tryptyku Żydowskiego, czyli Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Chęciny mają też projekt stworzenia „Szlaku Rabina” śladami kultury żydowskiej, na wzór istniejących już w mieście: „Ścieżki Mnicha” i „Szlaku Łokietka”.