Środowiska katolickie diecezji kieleckiej spotkają się w sobotę (13 lipca) na wspólnej modlitwie na placu Najświętszej Maryi Panny przy katedrze. Będzie to modlitewna odpowiedź na paradę równości, organizowaną przez środowiska lesbijek, gejów i transseksualistów. Spotkanie zainicjowane przez osoby świeckie, przy wsparciu księży z parafii katedralnej i dekanatu Kielce-Śródmieście rozpocznie się o godzinie 12.00 modlitwą Anioł Pański i potrwa do 17.30.
– Całość odbędzie się pod hasłem „Różaniec na szaniec” – zapowiada zaangażowana w wydarzenie Krystyna Gronowska z Róż Żywego Różańca przy parafii katedralnej.
– Jest taka pieśń „Różaniec na szaniec”. To tak, jakby nasza modlitwa była obroną przeciwko nienaturalnym zachowaniom człowieka, żeby go tą modlitwą różańcową nawrócić. Kiedy wychodziłam na jedno ze spotkań organizacyjnych, mój syn powiedział mi ważne zdanie, że z każdym człowiekiem trzeba rozmawiać. Nie wiadomo, z jakich środowisk są ci ludzie, z jakimi borykają się doświadczeniami. Człowiek, który tak się afiszuje, chce żeby go zobaczyć, potrzebuje miłości – uważa Krystyna Gronowska.
Sobotnie spotkanie modlitewne przy kieleckiej katedrze będzie łączyć modlitwę różańcową z modlitwami przebłagalno-ekspiacyjnymi.
– Przeczytane zostanie także oświadczenie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, w sprawie narzucania ideologii LGBT – mówi ks. Damian Wojdyła, wikariusz parafii katedralnej w Kielcach.
– Chcemy prosić Boga, żeby okazał miłosierdzie tym, którzy dokonują profanacji i znieważają nasze chrześcijańskie wartości. To jest celem tego spotkania oraz modlitwa za uczestników parady równości, by weszli na drogę, która ich poprowadzi do Boga. Każdy może przyjść i wesprzeć nas w modlitwie. To ma też pokazać, że zależy nam na wartościach chrześcijańskich i bronimy ich. To nasz odzew na to, co się dzieje, bo nie można być obojętnym – zaznacza ks. Damian Wojdyła.
Modlitwie na placu będzie towarzyszył śpiew chóru garnizonowego. Spotkanie zakończy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Przedstawiciele wspólnot zaangażowanych w organizację sobotniej modlitwy na placu przy katedrze zebrali wcześniej prawie 8 tysięcy podpisów przeciwko organizacji w Kielcach parady równości.
Przypomnijmy, że choć prezydent Kielc Bogdan Wenta nie wydał zgody na organizację manifestacji, to sąd uchylił tę decyzję.