76 lat temu Niemcy dokonali pacyfikacji Michniowa. W ciągu dwóch dni, 12 i 13 lipca 1943 roku wymordowano 204 osoby, w tym kobiety i dzieci. Miejscowość została ograbiona i spalona. Była to zemsta Niemców za pomoc partyzantom. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców.
Obchody ustanowionego dwa lata temu przez Sejm Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej rozpoczną się w Michniowie mszą świętą o godzinie 15.00. Potem złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze na mogile pomordowanych. Co roku w uroczystościach biorą udział świadkowie pacyfikacji i rodziny pomordowanych.
Do Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie nadal trafiają cenne pamiątki związane z pacyfikacją – mówi Ewa Kołomańska z oddziału Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Cały czas zbieramy dokumenty, materiały, relacje świadków. Zdarza się, że niektóre relacje uzupełniamy, bo komuś przypominają się istotne fakty.
W Michniowie jest tablica, na której znajdują się imiona i nazwiska pomordowanych podczas pacyfikacji. Są tam także ich zdjęcia. Dotąd nie mieliśmy fotografii pani Antoniny Wikło i jej syna Adolfa. Wczoraj wnuczka pani Antoniny przesłała nam skany zdjęć, zadeklarowała też oryginały, dzięki czemu przywracamy pamięć o kolejnych postaciach z listy – mówi Ewa Kołomańska.
Trwają prace nad publikacją dotyczącą historii Michniowa. Znajdą się w niej m. in. analizy dotyczące wpływu pacyfikacji na okoliczne miejscowości i zachowania ich mieszkańców oraz losy tych, którym udało się przeżyć.
Drugi dzień obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie rozpocznie się w sobotę, 13 lipca mszą świętą o godzinie 13.00. Po niej zaplanowano Drogę Krzyżową, szlakiem zorganizowanym przez Nadleśnictwo Suchedniów. Rozważania będą nawiązywać do historii Polski i pacyfikacji Michniowa. Dwudniowym uroczystościom w Michniowie będzie towarzyszyć wystawa „Zabić, zrujnować, zniszczyć. Straty wojenne Kielecczyzny w II wojnie światowej 1939-1945”.