W diecezji kieleckiej trwają przygotowania do pieszej i rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę. W sumie do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej może dotrzeć ok. 2,5 tys. osób.
38. Kielecka Piesza Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy mszą świętą o godzinie 18.00. Następnego dnia pątnicy idący w trzynastu grupach wyruszą w ośmiodniową trasę.
– Do pokonania będą mieli około 200 kilometrów. W Kielcach będą nocować z 8 na 9 sierpnia. Tego dnia wiele osób dołącza do pielgrzymów – mówi ks. Jacek Iwan, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.
– Każdy, kto chce dołączyć do pieszej pielgrzymki, powinien zgłosić się w dniu wymarszu lub na trasie z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, pobranym w swojej parafii. Noclegi są często organizowane np. w szkołach, więc należy zabrać śpiwór i karimatę. Na pielgrzymce jest zapewniona podstawowa opieka medyczna, ale każdy powinien mieć ze sobą leki, które przyjmuje, plastry i bandaż elastyczny – mówi ks. Jacek Iwan.
– Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. Analizie zostaną poddane owoce Ducha Świętego – zapowiada ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.
– Są to np. cierpliwość, uprzejmość, wstrzemięźliwość, radość, pokój, czyli wartości, za którymi każdy tęskni. Każdego dnia będziemy mieli też patrona, czyli świętego lub błogosławionego, który wyróżnił się daną zdolnością. Na przykład patronem dnia związanego z wiernością i łaskawością będzie św. Andrzej Bobola, który był cholerykiem, a potem zasłynął z łagodności – wyjaśnia ks. Grzegorz.
Z kolei 7. Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wyjedzie z Kielc 20 sierpnia pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.
– Ze względów organizacyjnych może w niej wziąć udział 500 osób. Zapisanych jest już ponad 180 – zapowiada ks. Tomasz Biskup, kierownik pielgrzymki rowerowej.
– Pielgrzymka trwa 4 dni. Codziennie pokonuje się od 50 do 70 km. Trasa jest podzielona na 15-kilometrowe odcinki, pomiędzy którymi są postoje z czasem na modlitwę, gorący posiłek i odpoczynek. Tempo jest dostosowane do możliwości osób w różnym wieku. Dotąd najmłodszy uczestnik miał 8 lat, a najstarszy 77 – zaznacza.
W tym roku organizatorzy pielgrzymki rowerowej będą zwracać szczególną uwagę na to, by uczestnicy mieli ze sobą kaski. Każdy rower powinien być po przeglądzie technicznym.
– Na trasie pielgrzymi zaangażują się też w pomoc dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie – dodaje Aneta Winiarska-Syska, rzecznik prasowy Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej.
– Na postoju w Węgleszynie zorganizujemy kiermasz, gdzie będzie można kupić ręcznie wykonane prace podopiecznych tego DPS-u i w ten sposób wspomóc działanie ośrodka – zaznacza.
Szczegóły na temat trasy i zapisów można znaleźć na stronach pielgrzymek: www.pielgrzymka.kielce.pl i www.pielgrzymkarowerowa.pl.