W Sandomierzu odbywa się Jarmark Jagielloński z pokazami rycerskimi. W rynku starego miasta są stoiska z rękodziełem oraz kulinariami. Można spróbować polskich, regionalnych specjałów oraz przysmaków z zagranicy.
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała inscenizację historyczną o życiu Zawiszy Czarnego z Garbowa. Kilku wykonawców przedstawiło jego dzieciństwo. Pokazano m.in. jak uczył się kaligrafii, pisania po łacinie, dobrych manier oraz sztuki rycerskiej. Pobierał ją od pochodzącego z Włoch mistrza fechtunku Ippolito.
Publiczność mogła zobaczyć także debiutancki bal Zawiszy Czarnego w zamku w Sandomierzu oraz jego zwycięski pojedynek z Janem z Aragonu, wielką postacią rycerską Europy Zachodniej. Zawisza Czarny poległ w bitwie pod Golubacem.
Jak powiedział Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – warto przypominać o Zawiszy Czarnym, ponieważ jest to wielka postać, w średniowieczu najsłynniejszy na świecie rycerz bez skazy. Do tej pory przyrzeczenie harcerskie powołuje się na jego postawę: „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.”
– Jego szlachetność, odwaga i prawdomówność są pamiętane w Europie i na świecie. Bywa tak, że gdy jeździmy na międzynarodowe turnieje rycerskie i gdy mówimy, że jesteśmy z miasta, z którym związany był Zawisza Czarny, to wszyscy wiedzą kto to był – dodał kasztelan Karol Bury.
Jarmark Jagielloński to okazja, aby spróbować i kupić coś niecodziennego. Jest około 80 wystawców. Na jednym ze stoisk ze specjałami węgierskimi oferowane są wyroby z mangalicy, które rzadko można kupić na polskim rynku, to m.in. słonina i kiełbasy – powiedział Dariusz Wójcik, mistrz kulinarny. Dodał, że mangalica to odmiana świni, mocno kudłata, żyjąca na wolnym wybiegu.
– Ma wspaniałe mięso, nadające się np. do suszenia i do różnych potraw, a słonina świetnie smakuje, jako dodatek do chleba i na skwarki – dodał Dariusz Wójcik.
Jedną z atrakcji są warsztaty wykonywania okaryny, czyli małego instrumentu muzycznego z gliny. Podczas jarmarku wystąpi Kapela Brodów z muzyką ludową i folkową. Stoiska wystawiennicze będą czynne do godziny 19.00.