W rynku starego miasta w Sandomierzu odbyła się inscenizacja uroczystego wjazdu konnego królowej Jadwigi wraz z dworem i wojskami. Inscenizacja była żywą lekcją historii, ponieważ przedstawiała powrót z wyprawy wojennej naszej królowej. Wyprawa odbyła się pod jej dowództwem.
Jak powiedział kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury, celem królowej było odzyskanie Grodów Czerwieńskich, co udało się zrobić bezkrwawo, ponieważ nie zakwestionowano wówczas jej prawa do tych terenów, należących się jej jako księżniczce węgierskiej i królowej Polski – dodał kasztelan.
Królowa Jadwiga przebywała w Sandomierzu wielokrotnie i były to długie pobyty, nawet kilkumiesięczne. Wiadomo, że lubiła to miasto. W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu do dziś znajdują się jej rękawiczki.
Sandomierskie rycerstwo zaprezentowało liczne pokazy musztry paradnej i bojowej, taniec dworski, odbył się też turniej konny oraz pokaz artylerii i broni palnej z XVI wieku. Całość bardzo podobała się zwłaszcza turystom, którzy mówili naszej reporterce, że pokazy i inscenizacje rycerskie to jak podróż w czasie, co bardzo koresponduje z Sandomierzem, jego zabytkami i historią. Podkreślano też, że warto właśnie w taki lżejszy sposób przypominać dzieje naszego kraju, bo wtedy ta wiedza łatwiej się przyswaja.
Jarmark Jagielloński potrwa do niedzieli. Od godziny 12.00 odbywać się będą pokazy i inscenizacje rycerskie, będą stoiska wystawiennicze, warsztaty wykonywania instrumentów muzycznych z gliny oraz toczenia naczyń na kole garncarskim. Wieczorem wystąpi Kapela Brodów, polski zespół folkowy.