W Nowem w gminie Ożarów zakończyły się 25. Ogólnopolski Plener Malarski oraz 23. Plener Rzeźbiarski. W związku z tym w sobotę podsumowano prace studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jak mówi burmistrz Ożarowa Marcin Majcher, uczelnie przyjęły zaproszenie i już tradycyjnie co roku zjawiają się na plenerach. Rzeźby zdobią wieś Nowe, a także sam Ożarów. Młodzi artyści korzystają z kamienia janikowskiego, który jest łatwy w obróbce.
– Już tradycją się stało, że każdego roku przyjeżdżają do nas artyści, a potem w lipcu podsumowujemy ich pracę. Mimo że to młodzi artyści, nie oznacza to, że są amatorami – mówi Marcin majcher.
Opiekunem studentów z Rzeszowa jest doktor Katarzyna Woźniak z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak mówi, tegoroczny plener przyniósł różnorodne prace. Łącznie tworzyło 12 studentów.
– Prace pokazują osobowość artystów, pokazują to, co ich interesuje – mówi Katarzyna Woźniak. Informuje, że pojawiły się rzeźby naturalistyczne, ale także formy geometryczne. - Powstał nawet pomnik wiśni nadwiślanki – mówi Katarzyna Woźniak, a Paweł Jach, adiunkt na wydziale rzeźby krakowskiej ASP dodaje, że to forma upamiętnienia tego, że mieszkańcy wsi Nowe głównie utrzymują się z uprawy tego owocu. Paweł Jach dodaje, że już jako student przyjeżdżał do Nowego. Jak mówi, lubi tu wracać.
– Jak tylko była okazja, to próbowałem na każdy plener przyjechać, bo to niesamowita możliwość rozwoju. Nadal lubię tu wracać, bo można odpocząć od zgiełku, pomyśleć więcej o swojej koncepcji na sztukę – mówi Paweł Jach.
Rzeźby zasilą zbiory Nadwiślańskiego Szlaku Artystycznego, który prowadzi przez kilka miejscowości – Nowe, Biedrzychów, Dębno, Lasocin czy Janów.