Światowej sławy kompozytor i dyrygent, Krzysztof Penderecki odebrał w piątek honorowe obywatelstwo Buska-Zdroju. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się podczas koncertu w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
– Szlachetny człowiek o wielkim talencie i pracowitości, wzbudzający społeczny szacunek oraz podziw. Poprzez wielokrotną obecność podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, stał się Pan ulubieńcem tutejszej publiczności i przyjacielem Buska-Zdroju. Dla wszystkich odbiorców ambitnej muzyki stanowi Pan wielki autorytet i niedościgniony wzór, dla pokolenia uczniów Szkoły Muzycznej w Busku-Zdroju jest Pan wielkim mistrzem, a przede wszystkim chlubą - tak mówił w laudacji burmistrz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora. Honorowe obywatelstwo wręczył wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, Robertem Burchanem.
Krzysztof Penderecki odbierając wyróżnienie, przyznał, że cieszy się.
– Czuję się wysoce zaszczycony. To wyróżnienie, tym bardziej że dostaję je od miasta, które z przyjemnością od wielu lat odwiedzam. Jestem szczęśliwy, bardzo się cieszę, że zostałem wyróżniony i w związku z tym, będę państwa częściej odwiedzał – zapowiedział, a ta deklaracja została przyjęta gromkimi brawami.
Elżbieta Penderecka w rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, że to kolejne honorowe obywatelstwo Krzysztofa Pendereckiego, ale wszystkie są tak samo ważne.
– Czy to jest Paryż, czy to jest Londyn, czy to jest Florencja, czy to jest Busko. Tak samo są wspaniali ludzie, dla nich warto grać, rozmawiać z nimi, a może to u niektórych, szczególnie u młodzieży, zmieni ich cel w życiu. Myślę, że to jest najważniejsze w dzisiejszych, bardzo trudnych czasach - podkreśliła.
Wręczenie obywatelstwa odbyło się podczas koncertu pod tytułem „Busko-Zdrój w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu”. Tego wieczoru zagrała Orkiestra Sinfonietta Cracovia, która powstała dzięki zaangażowaniu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. W koncercie wziął udział także pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej, znakomity flecista, Łukasz Długosz.
Dodatkowo Artur Jaroń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz wręczył Mistrzowi pamiątkowy medal, wybity specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia Festiwalu.
Krzysztof Penderecki jest kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem, przedstawicielem tak zwanej polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Urodził się 23 listopada 1933 w Dębicy, w rodzinie o ormiańskich korzeniach i tradycji muzycznej). Początkowo uczył się grać na fortepianie, następnie na skrzypcach. Pierwsze kompozycje zaczął pisać już w wieku 8 lat.
Wybrane fakty z życia Mistrza:
Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie. Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane „Strofy”, jeden z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. Pozostałe utwory to „Psalmy Dawida” i „Emanacje”. W roku 1959 skomponował „Tren” ofiarom Hiroszimy, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO.
W latach 1968-69 Penderecki napisał pierwszą operę, „Diabły z Loudun”, na zamówienie Opery w Hamburgu, gdzie odbyła się premiera w roku 1969.
W roku 1972 Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką. Od tego czasu dyryguje największymi orkiestrami świata.