Wystawa o pacyfikacji Michniowa i innych wsi polskich została otwarta w budynku Sejmu. Ekspozycja przygotowana przez dr Katarzynę Jedynak jest prezentowana z inicjatywy poseł Marii Zuby i Ewy Kołomańskiej z Towarzystwa Inicjatyw Mieszkańców w Suchedniowie.
Przedstawia różne formy terroru, jakie były stosowane przez niemieckiego okupanta wobec społeczności wiejskich podczas II wojny światowej. Pacyfikacje, polegające na mordowaniu mieszkańców, rabowaniu mienia i niszczeniu zabudowań były jedną z najbardziej brutalnych akcji represyjnych.
Tytuł wystawy „817 – poznaj tę historię” odnosi się do liczby represjonowanych wsi. Ekspozycja ukazuje rolę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddziału Muzeum Wsi Kieleckiej, który dokumentuje i upamiętnia represje zarówno ze strony niemieckiej, sowieckiej, jak i ludobójstwo dokonane przez UPA.
– Ekspozycja składa się z ponad 20 tablic ze zdjęciami, dokumentami i relacjami świadków w języku polskim i angielskim – mówi Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
– Chcieliśmy przypomnieć, że w czasie II wojny światowej ponad 800 polskich miejscowości, wchodzących dziś w skład naszego państwa zostało zniszczonych, spalonych i wykorzystanych ekonomicznie. Ciekawym elementem wystawy jest mapa obrazująca położenie wszystkich wsi, na której widać, które tereny były najbardziej narażone na pacyfikacje – dodaje Ewa Kołomańska.
Poseł PiS Maria Zuba podkreśla, że historia udziału wsi polskiej w II wojnie światowej jest mało znana i należy ją upowszechniać. Dodaje, że wystawę z zainteresowaniem oglądali m.in. młodsi posłowie.
– Posłowie byli zszokowani ogromem nieszczęść, które spłynęły na mieszkańców polskich wsi. Postanowiliśmy wystawą oddać hołd i przypomnieć o odwadze i ofiarności polskich chłopów w obronie wolności, co wyrażało się nie tylko walkami zbrojnymi, ale również pomocą, niesioną partyzantom, jak to miało miejsce w Michniowie – mówi poseł Maria Zuba.
List z okazji otwarcia wystawy wystosował marszałek sejmu Marek Kuchciński. Napisał w nim m.in.: „Naszą wspólną powinnością jest przekazać kolejnym pokoleniom Polaków wiedzę o walce i męczeństwie polskiej wsi. To bowiem wciąż jeszcze za mało upowszechniony wątek naszych dziejów”. Marszałek podziękował za prezentację wystawy w Sejmie i wyraził nadzieję, że dla wielu zwiedzających stanie się ona bodźcem do lepszego poznania ważnej karty historii naszego narodu.
Wystawa prezentowana w sejmowym holu jest jednym z elementów obchodów Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Został on ustanowiony przez Sejm RP dwa lata temu. Przypada na 12 lipca, czyli w rocznicę pacyfikacji Michniowa.
Ekspozycja będzie prezentowana w Sejmie do połowy lipca. Trwają rozmowy o pokazaniu jej także poza granicami Polski.