Nowy projekt ustawy, w ramach którego ma powstać Centrum Usług Społecznych, został ogłoszony dzisiaj przez prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas I Kongresu Poradnictwa.
– Wydaje mi się, że próba umieszczenia różnych usług w jednym systemie jest kwestią bardzo istotną – powiedział prezydent. Chodzi tu m.in. o usługi prawne, obywatelskie i psychologiczne.
– Burzą się różne środowiska na tę ustawę. Chcę uspokoić, że jest to pewien pomysł, który dzisiaj ma charakter pilotażowy. Chcemy, aby nie było to obligatoryjne, tylko możliwe do skorzystania. Myślę tu przede wszystkim o samorządach gminnych. Będziemy obserwować jak to się sprawdza – powiedział prezydent.
Podczas przemówienia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że przez kilka lat prowadził biuro poselskie, w którym świadczył pomoc prawną.
– Przychodzili do nas ludzie w sytuacjach trudnych lub beznadziejnych. Przede wszystkim przychodzili za późno, kiedy nic się nie dało zrobić, wszystko było już przedawnione. Zauważyłem brak świadomości tego, że można przyjść po poradę wcześniej, gdy pojawił się problem. To jest obecnie jedna z większych bolączek całego systemu – dodał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w związku z tym toczy się dyskusja jak temu zapobiegać. Jednym z rozwiązań jest prowadzenie polityki informacyjnej.
Wicepremier Piotr Gliński dodał, że w Polsce są narzędzia do powołania specjalnej ścieżki wsparcia dla poradnictwa. – Jesteśmy do tego gotowi. Jak co roku przy tworzeniu budżetu będę walczył o pieniądze na to, by ten program uruchomić. Mamy w planach także kilka innych programów w ramach Narodowego Instytutu Wolności. Liczę na wsparcie prezydenta – powiedział wicepremier.
Kongres Poradnictwa odbył się w Politechnice Warszawskiej. Rozpoczął się od trzech paneli dyskusyjnych. Wszystkie wypracowane podczas spotkania stanowiska, będą dalej prowadzone w zespołach roboczych, co będzie stanowiło pierwszy krok w stronę spójnego systemu poradnictwa w Polsce.