Jedenaście kapel ludowych, siedem zespołów pieśni i tańca oraz dwa zespoły śpiewacze prezentują się w Sędziszowie podczas XII Festiwalu Ludowego im. Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora.
– To impreza, która z roku na rok cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród wykonawców, ale również wśród publiczności – twierdzi Ewa Kubas-Samociuk, sekretarz gminy Sędziszów, zarazem gospodyni festiwalu.
Jak wspomina, kiedy 12 lat temu zabrzmiały pierwsze festiwalowe nuty nikt nie był pewien sukcesu. Pomysłodawcą imprezy jest były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Andrzej Lato wywodzący się ze Słaboszowic.
– Festiwal pokazuje, że ludowa kultura i tradycja powróciły do naszego środowiska już na dobre, ponieważ prezentują się na nim coraz młodsi artyści. Przykładem jest zespół „Cieślaneczki”, w którym śpiewają kilkunastoletnie dziewczynki. Jest zatem nadzieja, że nasza tradycja i obyczaj nie pójdą w zapomnienie – zaznacza Ewa Kubas-Samociuk.
Dodaje, że jedynym problemem jest brak czasu, by mogły zaprezentować się wszystkie chętne kapele czy zespoły.
Na sędziszowskim festiwalu po raz 12 wystąpił utytułowany skrzypek Edward Gola ze swoją kapelą. Jak powiedział jest uczniem Stefana Ostrowskiego. Ziemia jędrzejowska to centrum muzyki ludowej i ludzie stąd wciąż jej pragną. Dodał, że w Sędziszowie jest wyjątkowy klimat.
Na festiwalu występują m.in.: Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, „Działoszacy” oraz Kapela Świętokrzyska z Kielc, a także zespoły pieśni i tańca „Sędziszowianie”, „Furmani”, „Nadwiślanie” i „Leśnianie”.
Podczas imprezy w kulinarne szranki w konkursie „Pierogi dawniej i dziś” stanęły 22 Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sędziszów. Pierogi oraz stoiska przygotowane przez panie według tradycyjnych świętokrzyskich przepisów oceniła specjalna komisja.
Panie z Tarnawy, które w tym roku świętują 80-lecie powstania koła, na konkurs przygotowały „pierogi z pęczakiem na bogato”. Jak powiedziały, to wyjątkowe pierogi z kaszą, mięsem mielonym z łopatki lub szynki, z dodatkiem boczku i przypraw. W rozmowie z Radiem Kielce nie ukrywały, że liczą na pierwsze miejsce.
Podczas festiwalu sztukę lepienia garnków z gliny i kucia końskich podków prezentują przedstawiciele dawnych zawodów. Na imprezie można oglądać również scenki z życia świętokrzyskiej wsi w wykonaniu Grzegorza Szymańskiego z „Ostoi Dworskiej” w gminie Małogoszcz.
Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Kielce.