Astma oskrzelowa, inaczej zwana dychawicą to długotrwała choroba, która może występować u ludzi w każdym wieku. Jak się objawia i jakie są jej przyczyny? O tym rozmawialiśmy z Oskarem Solarskim, wojewódzkim konsultantem ds. alergologii i kierownikiem oddziału alergologicznego w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.
– Panie doktorze, kiedy możemy mówić o astmie?
Astma, to heterogenna choroba, zazwyczaj charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Jej objawy ze strony układu oddechowego, to świsty, krótki oddech, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Te objawy są zmienne w czasie i nasileniu, podobnie jak ograniczenie przepływu przez drogi oddechowe.
– Jakie są przyczyny tej choroby?
Nie jest to jedna przyczyna. To są zarówno przyczyny genetyczne. Nie jest to choroba dziedziczona, ale przekazuje się pewną tendencje do zachorowania. Innymi przyczynami są też kwestie środowiskowe, czyli smog, zanieczyszczenie powietrza, czy dym tytoniowy. Udowodniono, że palenie papierosów przez kobietę w ciąży oraz podczas karmienia piersią jest czynnikiem rozwoju astmy u płodu, a następnie dziecka.
– Jak się leczy astmę?
Zależy od postaci astmy. Astma, która nie daje objawów na stałe (astma lekka) leczymy okazjonalnie, czyli w momencie, kiedy dochodzi do zaostrzeń tej choroby. Wtedy należy przyjmować leki rozkurczające oskrzela, a przede wszystkim leki przeciwzapalne. Natomiast w przypadku astmy przewlekłej zalecane jest leczenie do końca życia. Dostosowujemy je do stopnia astmy. Oczywiście to leczenie musi być prowadzone pod kontrolą lekarza.
Część pierwsza:
Część druga: