20 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem. W tym dniu przez miasta i miasteczka naszego regionu przejdą tradycyjne procesje do czterech ołtarzy. Na specjalnych mapkach prezentujemy trasy procesji w największych miastach województwa.
KIELCE
W Kielcach msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego rozpocznie się na placu Jana Pawła II przy katedrze o godzinie 9.30. Następnie wierni wyruszą w procesji do czterech ołtarzy, zlokalizowanych przy seminarium, rektoracie UJK, u zbiegu ulic: Bodzentyńskiej i Kościuszki oraz na pl. św. Wojciecha. Przy każdym z nich zostanie odczytana Ewangelia, związana z tajemnicą Eucharystii. Przy drugim ołtarzu biskup Jan Piotrowski wygłosi homilię, którą Radio Kielce będzie transmitować.
– Boże Ciało zostało ustanowione dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 roku. Inspiracją były objawienia Julianny z Cornillon, cud eucharystyczny w Bolsenie we Włoszech oraz obserwowany od XI wieku rozwój pobożności eucharystycznej. Podczas mszy kapłani zaczęli m.in. podnosić Hostię, by wierni mogli się Jej przyjrzeć – mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Początkowo nie było to święto związane z procesją. Ograniczano się do udzielania błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Procesje eucharystyczne wprowadzono później. Pierwsza wzmianka mówi o uroczystej procesji w Kolonii w Niemczech, z lat 1265-1275. W XV wieku procesje odbywały się już w większości krajów Europy, także w Polsce. Przebieg procesji był różny. Do Polski przeniknęła niemiecka tradycja, z której wywodzą się cztery ołtarze, przy których czyta się Ewangelię i błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem – mówi ks. Mirosław Cisowski.
W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w 1320 roku – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
– Od czasów rozbiorów i po II wojnie światowej, procesje Bożego Ciała stały się dla Polaków okazją do manifestowania jedności narodu i wiary. Niektórzy pamiętają czasy komunizmu i trudności, jakie władze robiły przy organizowaniu i uczestniczeniu w procesji. Były to manifestacje, w których pomimo ustroju ateistycznego, masa ludzi pokazywała, że wierzy w Boga – podkreśla ks. Mirosław Cisowski.
Współcześnie podczas procesji Bożego Ciała wierni niosą obrazy i feretrony, a dzieci sypią kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. Ołtarze są tradycyjnie przystrajane zielonymi gałązkami brzozy. Boże Ciało jest też dniem święcenia wianków i ziół.
BUSKO-ZDRÓJ
Około godz. 10.15 uczestnicy Rzymskokatolickiej Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju ruszą z procesją ulicami Staszica, Prusa, Wojska Polskiego, Sądową. Przy trzecim ołtarzu, przy ul. Wojska Polskiego, zostanie wygłoszona homilia.
Po mszy o godz. 10.30 z kościoła św. Brata Alberta wyruszy Procesja Eucharystyczna w kierunku kaplicy św. Anny. Uczestnicy będą kroczyć ulicami: Lipową – Waryńskiego – 1 Maja. Po procesji zostanie odprawiona msza dla osób, które nie uczestniczyły w Eucharystii.
Z kolei o godzinie 16.00 zaplanowano mszę świętą w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Busku-Zdroju. Pomiędzy 17.00 a 18.00 procesja tradycyjnie przejdzie ulicami Grotta – Kazimierza Wielkiego – Partyzantów – Grotta do kościoła.
ĆMIELÓW
Msza święta w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 10:30 połączona będzie z procesją. Przejdzie ul. Ostrowiecką i wokół Rynku.
JĘDRZEJÓW
Mszą świętą o godz. 8.30 rozpoczną się główne uroczystości Bożego Ciała w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie. Mszy przewodniczyć będzie ojciec Wiesław Kundera, któremu złożone będą podziękowania za wieloletnią posługę, kiedy pełnił funkcję proboszcza parafii klasztornej. Po mszy wierni w procesji przejdą ulicami osiedla Reymonta. Modlić się będą przy 4 ołtarzach usytuowanych przy posesjach: przy ul. Spółdzielczej, Słodowej, Osiedlowej. Ostatni ołtarz będzie znajdował się na ołtarzu polowym na placu klasztornym.
W kościele św. Trójcy w Jędrzejowie uroczystości Bożego Ciała rozpocznie msza św. o godz. 10.30.
Po mszy parafianie w procesji przejdą ulicami: Kościelną, 3. Maja, Prostą, Piastowską, Ogrodową. Procesja Bożego Ciała zakończy się na placu Jana Pawła II, gdzie przy ostatnim ołtarzu parafianie wysłuchają homilii.
Z kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej procesja z okazji uroczystości Bożego Ciała wyruszy o godz. 10.00, a poprzedzi ją msza święta, która rozpocznie się o godz. 9.30. Pierwszy ołtarz, przy którym będą modlili się parafianie, będzie usytuowany przy bloku nr 3 na ul. B. Chrobrego, drugi na ul. Mieszka I – przy bloku nr 6, trzeci na ul. Przypkowskiego 56 i czwarty przed kościołem na ul. Sobieskiego 2.
KAZIMIERZA WIELKA
W Rzymskokatolickiej Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpocznie się o godzinie 10.30. Trasa procesji eucharystycznej będzie prowadzić: z kościoła ul. 1 Maja, Piłsudskiego, Wesołą i Głowackiego i z powrotem do kościoła.
Z kolei w parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej procesja eucharystyczna rozpocznie się o godzinie 10.00. Parafianie będą kroczyć następującymi ulicami: Ks. Stanisława Sikorskiego, Broniewskiego, Partyzantów, Szkolną, Jana Pawła II i Ks. Stanisława Sikorskiego.
OPATÓW
Główna msza odprawiona zostanie w kościele oo. bernardynów o godz. 10.30. W tym roku trasa procesji eucharystycznej będzie prowadzić do kolegiaty pw. św. Marcina. Uczestnicy procesji przejdą ulicami: Bernardyńską, Mickiewicza, Szpitalną Tadeusza Kościuszki, Jana Kilińskiego, następnie skręcą w ulicę mjra Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego. Wierni okrążą Rynek, po czym udadzą się do kolegiaty.
Ołtarze pojawią się na ulicach: Mickiewicza, Szpitalnej, a także przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy oraz w pobliżu kolegiaty.
OSTROWIEC
Uroczysta msza święta w parafii pw. Michała Archanioła zostanie odprawiona o godz. 10:30. Po niej wyruszy procesja ulicami miasta: Kościelną, Okólną, Starokunowską, Sienkiewicza, Szeroką, Siennieńską i Górzystą przed kościół. Ołtarze zlokalizowane zostaną przy ulicach: Starokunowskiej, Sienkiewicza, Siennieńskiej i przy figurze Jana Pawła II przy ulicy Górzystej.
OŻARÓW
Po mszy w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin o godzinie 10:30 procesja wyruszy ulicą Sandomierską, przejdzie ulicą Jana Pawła II, by skręcić w ulicę Mazurkiewicza. Następnie wierni skręcą w ulicę Klonową i dojdą do Różanek, gdzie zakończa procesję.
Ołtarze pojawią się przy rondzie, remizie OSP, na ulicy Mazurkiewicza oraz na ulicy Klonowej.
PIŃCZÓW
Uroczystość Najświętszego ciała i krwi Chrystusa w Parafii Nawiedzenia NMP rozpocznie się o godzinie 10.00. Procesja przejdzie tradycyjną trasą przez następujące ulice: od klasztoru, ulicą Bednarską, ulicą Spółdzielczą (obok internatu), następnie zostanie przecięta ulica Batalionów Chłopskich dalej w kierunku ulicy Polnej, ulicą Słabską, obok szpitala i powrót do kościoła.
O godzinie 10.00 msza w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W tym roku procesja przejdzie od kościoła, przetnie drogę wojewódzką nr 766. Następnie uczestnicy udadzą się w kierunku Placu Wolności, przejdą dookoła Rynku (plac Wolności) w kierunku drogi wojewódzkiej nr 766 z powrotem do kościoła.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości z okazji Bożego Ciała rozpoczną się o godzinie 9.30 od mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Procesja odbędzie się wzdłuż ulicy Mickiewicza. Pierwszy ołtarz będzie się znajdować po lewej stronie, idąc od świątyni, przy skrzyżowaniu świetlnym ulic Armii Krajowej i Mickiewicza. Drugi ołtarz zostanie usytuowany za jednostką wojskową, przy zbiegu ulicy Mickiewicza z ulicą 11 Listopada, trzeci będzie przy głównej bramie cmentarza katedralnego, a ostatni obok budynku Wyższego Seminarium Duchownego i kościoła św. Michała na ulicy Żeromskiego.
Procesji przewodniczyć będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
SKARŻYSKO
Tegoroczna Procesja w parafii Ostrobramskiej bezpośrednio po mszy św. o godz. 9.30 przejdzie ulicami: Wileńską – Grottgera – Grabowa – Armii Krajowej – Wileńską.
STARACHOWICE
Po mszy św. w parafii Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 9.30 wyruszy Procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy. Pójdzie ulicami: Staszica, Lipową, 8-go Maja, Majówka, Kopalnianą, Graniczną. Ołtarze będą usytuowane tak jak w poprzednich latach.
Procesja Bożego Ciała w parafii pw. Wszystkich Świętych wyruszy z kościoła po mszy świętej o godz. 9.45. I ołtarz będzie zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 maja i ul. Śląskiej, II – przy zbiegu ulic Westerplatte i Św. Barbary, III – przy ul. Szkolnej i IV – na placu kościelnym przed Krzyżem Misyjnym.
Z kolei w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w tym roku trasa procesji Bożego Ciała będzie przebiegać następująco: I ołtarz przy bloku Wysockiego nr 1; II ołtarz na ul. 6 września i Dwernickiego; III ołtarz na skrzyżowaniu ul. 6 Września i Żytniej; IV ołtarz przy grocie.