Jubileusz 100-lecia uroczyście świętował Zespół Szkół w Baćkowicach. Początkowo nauczaniem w placówce zajmował się tylko jeden nauczyciel, a budynek znajdował się w pobliżu drogi. Z każdym rokiem szkoła się rozwijała: kupowano pierwsze materiały dydaktyczne, np. mapy geograficzne lub pomoce do nauki fizyki. Przydzielano także kolejnych nauczycieli, a liczba dzieci systematycznie rosła. Pod koniec lat 30. rozpoczęto budowę drewnianej siedziby placówki.
Dzisiejsza szkoła posiada zaplecze sportowe: basen, kort tenisowy, boiska do piłki nożnej, koszykówki, wyposażone sale lekcyjne.
Jak mówi Zdzisław Frejlich, absolwent z 1961 roku, miło wspomina swoje lata szkolne, choć nie miał takich wygód, jakie są dziś dostępne. Podkreśla, że w jego czasach dzieci nie mogły liczyć na dowóz. Z odleglejszych wsi do Baćkowic chodziło się na piechotę, bez względu na warunki atmosferyczne. Z kolei w klasach były piece węglowe, w których palono, aby zimą było ciepło.
Wicedyrektor Zespołu Szkół w Baćkowicach Alicja Czekaj informuje, że z okazji 100. rocznicy powstania szkoły, firma PBI, posiadająca kopalnie na terenie gminy Baćkowice i powiatu opatowskiego, ufundowała pierwszy sztandar szkoły. Został on poświęcony podczas mszy świętej, która poprzedziła uroczystości szkolne, którym przyświecało hasło „Łączą nas pokolenia”.
– Na rewersie są postacie różnej wielkości, z tyłu budynek szkoły, rewers jest w kolorze granatowym, awers natomiast jest biało-czerwony z orłem w środku – mówi Alicja Czekaj.
Wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka mówi, że stuletnich szkół w regionie przybywa. W ostatnich miesiącach dzisiejsza uroczystość jest już trzecią. Stulecie to ważne wydarzenie w życiu całej społeczności szkolnej. Jak podkreśla, szkoła w Baćkowicach ma bardzo dobrą bazę do nauczania. Jak mówi, przed uroczystościami zwiedziła szkołę, zobaczyła sale lekcyjne, salę gimnastyczną, a także basen.
– Wysłuchaliśmy historii szkoły, którą przedstawił pan dyrektor. Dzisiaj zobaczyliśmy, jak na przestrzeni lat się zmieniała – mówi wicekurator.
Na stulecie placówki nauczyciele oraz uczniowie szkoły przygotowali publikację, w której zobrazowana jest historia jej powstania i rozwoju. Nie brakuje archiwów, a także wspomnień nauczycieli, dyrektorów i wychowawców.