Około 10 tysięcy pierogów można było degustować podczas festynu rekreacyjno-kulturalnego „Pierogarnia”, który odbył się w Łoniowie w powiecie sandomierskim. Pierogi zrobiły panie ze Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności działającego w gminie, które wykorzystały do tego zarówno tradycyjne przepisy, jak i całkiem nowoczesne.
Były m.in. pierogi z dziczyzną, kaszanką, wątróbką, brokułami, żółtym serem i różnymi rodzajami kaszy oraz pierogi na słodko z serem i z owocami.
Zofia Żyła, prezes Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności powiedziała, że impreza jest po to, aby kultywować dawne tradycje kulinarne i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Dodała, że cieszy się iż włączają się w to coraz młodsze osoby, które będą to kontynuować .
Monika Tomczyk z Sulisławic zawsze na „Pierogarnię” robi pierogi według własnego przepisu, który zwykle przychodzi jej do głowy przypadkiem, jak w ubiegłym roku, gdy spacerowała po łące, co zainspirowało ja do zrobienia pierogów ze szczawiem. Tym razem serwowała pierogi a la gołąbki z ryżem, mięsem, kapustą białą i kiszoną oraz sosem pomidorowym.
Barbara Turczyk i Zofia Dryś z Tarnobrzega odwiedzają „Pierogarnię” co roku. Ich zdaniem, jest tutaj bogactwo smaków, podziwiają pomysłowość pań, które robią te smakołyki, bo każdy może znaleźć coś pod swój gust kulinarny.
Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że „Pierogarnia” to bardzo dobra impreza promująca dawne jadło, powracająca do korzeni, do smaków, które pamiętamy z dzieciństwa. Przypomniał, że rząd wprowadził niedawno ważne rozwiązania m.in. dla kół gospodyń wiejskich oraz dla rozwoju handlu detalicznego.
– W myśl tych rozwiązań tego typu wyroby jak chociażby pierogi można oficjalnie wyrabiać i sprzedawać, co wcześniej było szarą strefą. Nie trzeba ponosić żadnych trudów finansowych ani biurokratycznych – powiedział poseł.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik pochwalił rozwój „Pierogarni”. Na przestrzeni ostatnich 12 lat ten festyn zmienił się z małej lokalnej imprezy na taką, która przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Zaznaczył, że dzięki temu wydarzeniu dochodzi do integracji pokoleń, ponieważ pierogi lepią wspólnie babcie, matki i córki, często pomagają panowie.
Po degustacji pierogów i ich ocenie przez komisję konkursową rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie występują lokalne zespoły i soliści oraz zaproszeni goście. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Variax Gooralskie Show.