Wojenne losy por. Tadeusza Rojka i jego rodziny będzie można poznać na nowej wystawie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Porucznik był adiutantem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, który powstał sto lat temu i do wybuchu II wojny światowej stacjonował w garnizonie Kielce.
Bohaterami wystawy są także żona porucznika, Izabela Rojek z domu Łepkowska kielczanka i nauczycielka Liceum im. Jana Śniadeckiego oraz córka porucznika Danuta Żbikowska, która do dziś dba o pamięć o artylerzystach 2. Pułku. Jest to kolejna wystawa z cyklu „W kołowrocie historii”, poświęcona ludziom, których losy kształtowała historia – mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.
– Porucznik Rojek po udziale w Kampanii Wrześniowej był aresztowany. Dzięki staraniom rodziny udało mu się zamienić obóz koncentracyjny na obóz jeniecki, dzięki czemu przetrwał. Po wyzwoleniu obozu Murnau był w armii gen. Andersa. Starał się ściągnąć rodzinę na zachód, ale to się nie udało, więc wrócił do Polski. To jest szczególna wystawa, bo nie mówi o czołowych bohaterach z kart książek, ale o zwykłej, kieleckiej rodzinie – dodaje dyrektor OMPiO.
Marek Maciągowski podkreśla, że cichą bohaterką wojny była w tym przypadku także Izabela Łepkowska, która w trudnych czasach musiała utrzymać siebie i malutką córkę. Wystawa składa się głównie z rodzinnych pamiątek.
– Są to przede wszystkim zdjęcia wykonane w Kielcach przed i w czasie wojny. Wiele z nich Izabela Łepkowska wysyłała do męża, który przebywał w obozie jenieckim. Po wojnie wróciły one do Kielc wraz z porucznikiem Rojkiem. Wystawa jest uzupełniona przez eksponaty związane z historią 2. Pułku, jak odznaki pułkowe, legitymacje i dokumenty. Wszystkie materiały udostępniła pani Danuta Żbikowska – mówi dr Marek Maciągowski.
Wernisaż odbędzie się dziś o 17.30. Ekspozycję będzie można oglądać w OMPiO przez najbliższe dwa tygodnie. Następnie będzie udostępniana zainteresowanym instytucjom.