Od kilku dni mieszkańcom Świętokrzyskiego upały dają się we znaki. Jak sobie radzić, kiedy temperatura oscyluje w granicy 30 stopni Celsjusza? Co zrobić, gdy zimne napoje i unikanie wychodzenia na słońce nie wystarczają?
KIELCE
W Kielcach działają już niemal wszystkie fontanny: między innymi przy Kieleckim Centrum Kultury, ulicy Warszawskiej obok Przystanku Historia, czy koło Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak dotąd nie uruchomiono natomiast wodotrysków na Rynku. Jarosław Skrzydło z Miejskiego Zarządu dróg wyjaśnia, że powodem jest awaria systemów elektronicznych
– Fontana padła ofiarą ostatnich nawałnic. Wody opadowe zalały silniki i sterowniki. Z silnikami już sobie poradziliśmy natomiast na sterownik czekamy. Zakładamy, że będzie dostępny w ciągu dwóch tygodni. Bez sterownika fontanna też mogłaby działać jednak ze wszystkich dysz strumienie byłby takie same. Sterownik pozwala sterować strumieniami wody przez co fontanna jest bardziej efektowna. Na razie zdecydowaliśmy się jej nie uruchamiać. Jeśli władze miasta zdecydują inaczej to oczywiście fontanna zostanie włączona – powiedział Jarosław Skrzydło.
Od kilku lat uszkodzone są także wodotryski na Placu Artystów. Na razie władze miasta nie planują rozwiązać tego problemu. Tłumaczą, że by usunąć awarię należałoby rozkopać niemal cały plac, a na to nie ma pieniędzy.
Więcej szczęścia mają mieszkańcy Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie od kilku tygodniu działają już wszystkie trzy fontanny w tym wyremontowana w ramach budżetu obywatelskiego.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju można podziwiać cztery fontanny. Pierwszy, zabytkowy, ponad 100-letni wodotrysk znajduje się w centralnej części Parku Zdrojowego, tuż przy najbardziej reprezentacyjnym i najstarszym Sanatorium „Marconi”. W bocznej części parku, obok placu zabaw jest drugi, nieco inny, bardziej nowoczesny i artystyczny. Obydwa są czynne i wyglądają bardzo interesująco.
Tradycyjna fontanna znajduje się obok budynku Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju. W samym centrum miasta na placu Zwycięstwa, jest kolejna. Wokół dysz fontanny zamontowane zostały kolorowe światła LED. Wodotrysk wyremontowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.
Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju podkreśla, że fontanna w upalne dni daje ochłodę, ale też sporo radości. Od niedawna można ją obserwować też na stronie online Urzędu Miasta i Gminy. Obiekt jest monitorowany.
– Posiada osiem dysz, a cała powierzchnia zajmuje około 105 metrów kwadratowych. Z kolei nawierzchnia ułożona jest z płyt granitowych – mówi zastępca burmistrza.
JĘDRZEJÓW
W Jędrzejowie oraz na terenie powiatu nie ma fontanny, przy której mieszkańcy powiatu mogliby się schłodzić. Do niedawna niewielkie wodotryski funkcjonowały nad miejskim zalewem. Obecnie z powodu awarii są nieczynne – informuje Michał Bąkiewicz, kierownik Miejsca Rekreacyjnego Zalew. Jak dodaje była to jednak fontanna przeznaczona bardziej do dekoracji obiektu niż do schładzania się w upalne dni.
Podczas wysokich temperatur nad zalewem ustawiana jest kurtyna wodna.
– To rozwiązanie od kilku lat sprawdza się i mieszkańcy bardzo chętnie z niego korzystają – twierdzi kierownik Bąkiewicz.
Kurtyna wodna nad zalewem w Jędrzejowie ustawiona zostanie w przyszłym tygodniu.
KAZIMIERZA WIELKA
W Kazimierzy Wielkiej fontanna stanowi punkt centralny parku miejskiego. Ponadto w ramach rewitalizacji rynku, samorząd będzie chciał zamontować kolejny, nowoczesny wodotrysk składający się z 52 oświetlonych i kolorowych dysz.
OSTROWIEC ŚW.
W czasie upalnych dni mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego chętnie korzystają z chłodu jaki zapewniają miejskie fontanny. Są one także dużą atrakcją dla dzieci. W tym roku w ramach rewitalizacji do użytku została oddana fontanna w parku na osiedlu Spółdzielców, na terenie Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zamontowano tam dziewięć wodotrysków z kolorowym oświetleniem LED, które włącza się wieczorem.
Na terenie miasta znajdują się trzy fontanny, którymi opiekuje się ostrowiecki magistrat. Naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej Krzysztof Kowalski informuje, że od dwóch dni w głównej niecce fontanny na Rynku funkcjonują nowe dysze dla urozmaicenia widoków. Zmiany zasugerowali mieszkańcy.
– Trochę odmienił się ten opatrzony wizerunek fontanny z trzema tryskającymi do góry strumieniami. Nadal ustawiamy nowe dysze, aby widok był możliwie najbardziej atrakcyjny – mówi Krzysztof Kowalski.
Fontanna na Rynku działa od godziny 8:00 do 22:00. Od dwóch dni obok ustawiona jest kurtyna wodna, która delikatnie zrasza przechodniów. Jeśli będzie taka potrzeba ustawione zostaną kolejne.
Dwie kolejne fontanny znajdują się w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Cieszący oko od kilku lat wodotrysk w kształcie kuli, znajdujący się obok kina „Etiuda” przy Alei 3 Maja, przeszedł niewielkie zmiany.
– Kamyki tworzące opaskę zastąpiliśmy kostką. Tamto rozwiązanie się nie sprawdziło, bo dzieci wrzucały kamyki do niecki, co stwarzało problemy techniczne – mówi Krzysztof Kowalski. Ostatnia fontanna, tzw. pływająca znajduje się na stawie.
Za dwa tygodnie mieszkańcy dodatkowo będą mogli ochłodzić się w basenach otwartych na Rawszczyźnie.
PIŃCZÓW
W Pińczowie fontanna stojąca w parku na rynku jest repliką zrekonstruowanego wodotrysku z 1593 r. Stara, XVI-wieczna fontanna, a właściwie tylko pozostały po niej marmurowy balas po konserwacji znalazł miejsce w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Jej fundatorem był margrabia Zygmunt Myszkowski, ówczesny dziedzic Pińczowa. Została zrobiona „Dla wygody mieszkańców miasta” – tak głosi wyryta łacińska inskrypcja.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu są trzy fontanny: w parku miejskim oraz na Placu 3 Maja. Wszystkie działają i przyciągają mieszkańców oraz turystów. Zwłaszcza fontanna na małym rynku na starówce jest ulubionym miejscem odpoczynku dla przyjeżdżających. Ludzie chętnie się tutaj chłodzą, siadają na murku i wsłuchują w szum wody.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że wszystkie fontanny przeszły przegląd techniczny i zostały przed sezonem oczyszczone. Szczególnie ta w parku miejskim wymagała uporządkowania z liści i innych zanieczyszczeń.
Burmistrz dodał, że dostaje wiele sugestii dotyczących przebudowy fontanny na małym rynku. Dużej grupie mieszkańców nie podoba się jej wygląd. Twierdzą, że nie komponuje się z charakterem starego miasta.
Fontanna ma bardzo prostą formę. Jest połączeniem dwóch prostokątów, w których ustawiono dwie dysze z wodą. Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że obecnie w budżecie miasta nie ma pieniędzy na przebudowę fontanny. Jest jednak otwarty na pomysły, zwłaszcza jeżeli byłyby programy pomocowe do sfinansowania tego rodzaju inwestycji.
STARACHOWICE
W Starachowicach działają dwie fontanny. Jedna mieści się na placu rekreacyjnym przy ulicy Armii Krajowej, a druga na rynku. Ich konserwacją zajmuje się firma zewnętrzna. Jakość wody jest regularnie monitorowana. Jej czystość sprawdza sanepid, bo przy fontannie na placu Pod Skałkami bawią się dzieci, w czasie upałów to miejsce służy ochłodzie.
Jak zaznacza Maciej Kiciński z Urzędu Miasta zdarzają się także akty wandalizmu, ale stan obu miejskich wodotrysków jest na bieżąco sprawdzany.
Starachowickie fontanny mają po kilka lat, ta na placu rekreacyjnym powstała w 2010 roku, a znajdująca się na rynku działa od zakończenia rewitalizacji w 2013 roku.