Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Grażyna Brodzińska i Małgorzata Walewska – sławy polskiej i światowej muzyki klasycznej będą gwiazdami 25. Międzynarodowego Festiwalu imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
Podczas jubileuszowego festiwalu wystąpią także artyści związani z muzyką rozrywkową: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. Święto muzyki w kurorcie odbędzie się między 29 czerwca, a 7 lipca.
Od początku istnienia festiwalu, jego szefem artystycznym jest Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wyjaśnia, że jubileusz miał wpływ na kształt tegorocznego programu. – Wyjątkowość festiwalu polega na tym, że jest pewnego rodzaju podsumowaniem 25-lecia. To, co sprawdziło się podczas tego ćwierćwiecza, artyści i formy muzyczne usłyszymy podczas tegorocznego festiwalu – podkreśla.
Artur Jaroń zapewnia, że wśród oferty programowej na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. – Będziemy gościć wielu wybitnych artystów z całego świata, zespoły baletowe, zespoły chóralne, orkiestry. Praktycznie każdego dnia, na publiczność czeka inne widowisko, o innym charakterze – podkreśla dyrektor artystyczny.
Zaproszenie do udziału w tegorocznym festiwalu imienia Krystyny Jamroz przyjęli: Krzysztof Penderecki i Wiesław Ochman. Obydwaj wielokrotnie gościli w Busku-Zdroju. W tym roku otrzymają honorowe obywatelstwa tego miasta.
Jak podkreśla Waldemar Sikora, burmistrz uzdrowiska, w uznaniu nie tylko ich talentu muzycznego ale również za promowanie Buska Zdroju w kraju i na świecie. – Obie postaci są wyjątkowe dla naszego świata muzycznego, ale Busko-Zdrój jest im wdzięczne za promocję festiwalu imienia Krystyny Jamroz oraz naszego wspaniale rozwijającego się uzdrowiska – wyjaśnia.
Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, które jest organizatorem Festiwalu, podkreśla, że prace nad wydarzeniem trwają niemal cały rok. Wysiłki przynoszą wymierne efekty w postaci zainteresowania melomanów. Niektórzy z nich swój urlop i wypoczynek w Busku uzależniają od terminu festiwalu.
– Renoma tego festiwalu z każdym rokiem rośnie. Przyjeżdżają melomani nie tyko z Polski ale też i z zagranicy. Już na przełomie roku zaczynamy odbierać pierwsze telefony z pytaniem, o wstępny termin festiwalu, ponieważ część naszych gości rezerwuje sobie terminy pobytu rehabilitacyjnego w terminie festiwalu. Mamy grono osób, które są z nami od 25 lat – zaznacza.
Większość wydarzeń będzie się odbywała w Busku Zdroju, ale impreza powędruje też do Solca Zdroju, Pińczowa, Glinian, czy Ożarowa, gdzie także zaplanowano koncerty. Festiwalowi będzie towarzyszył V Ogólnopolski Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz.
Krystyna Jamroz
Polska śpiewaczka. Urodziła się 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju. Edukację muzyczną rozpoczęła jeszcze w Busku od nauki gry na fortepianie. Odbywała studia wokalne u profesor Ireny Bardy we Wrocławiu. Już po niespełna roku nauki, jeszcze jako studentka, zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w niewielkich rolach Pazia i hrabiny Ceprano w Rigoletcie G. Verdiego. Jej debiut miał miejsce 3 maja 1946 roku. Solistką Opery Wrocławskiej pozostała do 1958 roku i zapisała się w jej historii jako znakomita Tosca, Jjola, Aiola, Gioconda, Santuzza w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascagniego, Hrabina w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Micaela w „ Carmen ” G. Bizeta.
Świetna artystka, dysponująca najlepszym chyba w Polsce sopranem dramatycznym, miała już wtedy na swoim koncie wiele wybitnych kreacji, do których w każdym sezonie przybywały nowe. W uznaniu dorobku artystycznego w 1964 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1980 roku Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Rok 1977 przyniósł Krystynie Jamroz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia. W 1980 roku, będąc jeszcze w pełni sił twórczych, podjęła decyzję o pożegnaniu się ze sceną i przejściu na emeryturę. Zmarła w Warszawie 9 lipca 1986 roku.