Dwudniowe sympozjum poświęcone dwustuleciu kasaty klasztoru na Świętym Krzyżu rozpoczęło się w bazylice z relikwiami Krzyża Świętego. Wystąpienia naukowe poprzedził występ chóru akademickiego Politechniki Świętokrzyskiej.
Wśród prelegentów, którzy wystąpią do południa jest prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii UJK, wybitny znawca historii Świętego Krzyża.
Dziś postanowił przybliżyć słuchaczom temat Łysogórskiego Brewiarza z końca XV wieku. Profesor podkreśla, że jest to jedyny zachowany w Kielcach rękopis Łysogórski. – Jest przechowywany w depozycie bazyliki kieleckiej, obecnie znajduje się w siedzibie biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego. Rękopisów średniowiecznych zachowało się niewiele, jest ich ponad 20 w całej Polsce, głównie w Bibliotece Narodowej. Ten jedyny jest w Kielcach. Jest to brewiarz, a więc spis pieśni i hymnów religijnych, które były obligatoryjną częścią modlitw śpiewanych przez benedyktynów w całej średniowiecznej Europie – wyjaśnia naukowiec.
Sympozjum jest organizowane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Stowarzyszenie Per Crucem i Polskie Radio Kielce. Prezes naszej rozgłośni Janusz Knap podkreśla, że misją publicznej rozgłośni jest dbanie o to, żeby na falach eteru, poza dobrą rozrywką pojawiały się tematy, które konstytuują naszą tożsamość, miejsce w Polsce i Europie. Odniósł się też do historii Polski, związanej z historią Świętego Krzyża.
– Dwieście lat temu, kiedy następowała kasata klasztoru na Świętym Krzyżu, Polska była pod zaborami, była podzielona i słaba. Teraz przeżywamy okres, kiedy Polska wzmacnia swoją rolę na arenie międzynarodowej, nasza gospodarka kwitnie. Polska polityka wraca do wartości, których brak był kiedyś przyczyną rozbiorów. Mam nadzieję, że ta konferencja przypomni nam, że tylko silna, sprawna i dobrze zarządzana Polska, oparta na wartościach ma szansę dziś i w przyszłości – mówił prezes Radia Kielce.
Superior klasztoru na Świętym Krzyżu o. dr Marian Puchała podkreśla, że podczas sympozjum, na które zaproszono najlepszych znawców tematyki dziejów klasztoru, będą przeplatać się wątki historyczne, kulturowe i duchowe.
– Ta historia zawiera w sobie lata wspaniałej działalności i poniżenia, lata działalności sanktuarium i działalności więzienia, lata zaborów, wojen, najazdów i lata świetności – to wszystko się przeplata, tak jak skomplikowane są dzieje Polski, tak skomplikowane są dzieje Św. Krzyża – dodaje superior.
Burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior dodaje, że w ostatnim czasie Święty Krzyż odzyskuje blask, który należy mu się od setek lat. Zaznacza, że gmina Nowa Słupia i wszystkie okoliczne miejscowości rozwijały się dzięki benedyktynom.
– Gminy przyległe były poddane procesowi wpływu Świętego Krzyża na rozwój w aspekcie duchowym, ale także materialnym. Właściwie te miejscowości rozwijały się w oparciu o pielgrzymki, szlak królewski, przechodzenie tędy wojsk i królów. To miało ogromny wpływ na rozwój naszej miejscowości – przyznaje burmistrz.
Dziś poszczególnych wystąpień można słuchać do godziny 14.00. Spotkanie o godzinie 16.00 zakończy występ aktora Marcina Brykczyńskiego, który przedstawi performance z tekstem Kazań Świętokrzyskich. Drugi dzień sympozjum rozpocznie się jutro o godzinie 9.00 i potrwa do 15.00.