Refluks żołądkowo–przełykowy, to nieprzyjemna przypadłość, która może uprzykrzać życie. Czym jest refluks, jakie są jego przyczyny i jak można leczyć tę przypadłość? O tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadała dr Beata Gładysiewicz, pediatra, gastroenterolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Pani doktor, czym jest refluks?
Mówiąc o refluksie musimy rozróżnić dwa pojęcia. Refluks żołądkowo–przełykowy, to jest tylko cofanie się treści żołądka do przełyku. To zjawisko najczęściej fizjologiczne, trwa krótko (poniżej 3 minut), a zwykle występuje u ludzi dorosłych. Natomiast choroba refluksowa to są już istotne objawy kliniczne, albo powikłania związane właśnie z refluksem.
Możemy też mieć do czynienia z cofaniem się treści żołądka do jamy ustnej. Ona może też wylewać się na zewnątrz. Możemy również mieć do czynienia z tym, że to, co ci się cofnie do jamy ustnej z reguły jest jeszcze przeżuwane i połykane z powrotem. Dotyczy to najczęściej niemowląt.
– Jak wielu Polaków dotyczą te dolegliwości?
Uważa się, że w krajach wysokorozwiniętych, jeśli chodzi o populację osób dorosłych, co najmniej raz w tygodniu mogą mieć refluks, czyli cofnięcie się treści żołądka do przełyku. Nawet z objawami klinicznymi i dotyczy to 20% populacji dorosłej. Dzieci na refluks cierpią zdecydowanie częściej, zwłaszcza niemowlęta, czyli dzieci w pierwszym roku życia. W tym przypadku ten problem może dotyczyć aż 60% niemowląt, zwłaszcza tych w pierwszych miesiącach życia. Z reguły około pierwszego roku życia już u większości dzieci te objawy ustępują, ale mogą się utrzymywać nawet do osiemnastego miesiąca życia.
Natomiast jeśli chodzi o chorobę refluksową u dzieci, ona dotyczy tylko 10%.
– Czy znane są przyczyny tej choroby?
Przyczyny mogą być wieloczynnikowe. Na pewno mogą być jakieś czynniki genetyczne, także dietetyczne, budowa ciała (nadwaga i otyłość sprzyjają niestety refluksowi, ponieważ zmieniają się całkiem warunki anatomiczne, zarówno w klatce piersiowej i jamie brzusznej). Przyczyną mogą być także choroby współistniejące, jak mózgowe porażenie dziecięce, czy ciężkie schorzenia neurologiczne, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, wady przełyku. Ważną rolę w powstawaniu refluksu ma tzw. połączenie żołądkowo -przełykowe, czyli tzw. bariera antyrefluksowa. Tutaj istotnym elementem jest dolny zwieracz przełyku, który gdy nie działa także powoduje refluks.
Całą rozmowę z dr Beatą Gładysiewicz, pediatrą, gastroenterologiem z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zamieściliśmy poniżej:
Część pierwsza:
Część druga: