Ponad 63% Polaków cierpi na hipercholesterolemię. Nie jest to schorzenie, a nieprawidłowość metaboliczna. Charakteryzuje się podwyższonym powyżej normy stężeniem cholesterolu w osoczu krwi. Jakie są przyczyny hipercholesterolemii? Jak leczyć tę nieprawidłowość?
O tym rozmawialiśmy z profesor Beatą Wożakowską – Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Pani profesor, jaka jest norma stężenia cholesterolu we krwi?
Dla każdego trochę inna. Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie prezentujemy schorzeń układu sercowo – naczyniowego, cukrzycy, czy przewlekłej choroby nerek, wówczas norma dla Europejczyka to stężenie cholesterolu całkowitego powinno wynosić mniej niż 190 miligramów na decylitr, a LDL cholesterolu, czyli tej złej frakcji cholesterolu mniej niż 115.
Sytuacja się komplikuje, jeżeli jesteśmy już obciążeni chorobą niedokrwienną, stanem po zawale serca, stanem po udarze niedokrwiennym, czy też tętniakiem aorty. Wtedy te normy się zaostrzają. LDL powinniśmy mieć, wg obecnych jeszcze, ale już śmiem twierdzić nieco starych norm, mniej niż 70 miligramów na decylitr. Jednak za kilka miesięcy Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne ogłosi nowe wytyczne o obniżenie tych norm cholesterolu.
– Oprócz czynników genetycznych, jakie są jeszcze inne przyczyny hipercholesterolemii?
To przede wszystkim dieta. Ma istotny wpływ na stężenie cholesterolu, trójglicerydów, dieta tzw. warstwa budowana, czyli z dużą ilością tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, czyli to co w ciasteczkach, czy batonikach. To są właśnie te najbardziej groźne tłuszcze. Przyczyną hipercholesterolemii są oczywiście także węglowodany, które w procesach metabolicznych przekształcają się też w te nieprawidłowe cząsteczki cholesterolu.
– Jak można leczyć hipercholesterolemię?
Są dwie metody. Pierwsza to leczenie substancjami naturalnym, a druga to statynami.
Całą rozmowę z profesor Beatą Wożakowską – Kapłon, kierownikiem I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zamieściliśmy poniżej:
Część pierwsza:
Część druga: