Fala kulminacyjna w Sandomierzu spodziewana jest jutro około godziny 8.00. Jej prognozowana wysokość to 7 metrów 30 centymetrów, czyli o metr mniej niż podczas powodzi w 2010 roku. Teraz poziom wody wynosi 632 cm, czyli o 22 cm przekracza stan alarmowy.
Świętokrzyskie służby ratownicze monitorują sytuację powodziową. Strażacy, żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zabezpieczają wały wiślane w powiecie sandomierskim. Jak informuje nas oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, ratownicy prowadzą działania prewencyjne w Sandomierzu, Zawichoście i Dwikozach. Stan wody w Wiśle na terenie powiatu sandomierskiego cały czas rośnie. Rzeka przekroczyła stany ostrzegawcze.
Żołnierze WOT-u od rana pomagali wczoraj w podwyższaniu wału w Zawichoście. Zostali także zadysponowani do Nowego Korczyna i Połańca na wniosek włodarzy tamtych gmin. Dowódca WOT, generał Wiesław Kukuła informuje, że „terytorialsi” pracują w całej Polsce. Dotychczas pomagali m.in. w poszukiwaniu źródła ASF, teraz pomagają powodzianom oraz zabezpieczają miejscowości przed zalaniem.
Rośnie także poziom Wisły w powiecie buskim. Aktualnie na punkcie pomiarowym w Karsach koło Nowego Korczyna zanotowano 836 centymetrów. Stan alarmowy to 750 cm. Służby przygotowują się na przekroczenie stanów alarmowych na Wiśle oraz cofkę na Nidzie. W tym kierunku idzie fala wezbraniowa na Wiśle. Według szacunków szczyt fali może osiągnąć około 890 centymetrów. Newralgicznym miejscem jest Nowy Korczyn, gdzie do Wisły wpływa także Nida. W przypadku gwałtownego wezbrania wody na Wiśle może dojść do cofki na Nidzie. Sytuacja jest o tyle dobra, że Nida ma się gdzie rozlać, bo w jej okolicach jest wiele łąk.
Stabilna, ale wciąż trudna jest sytuacja w gminie Kazimierza Wielka i w samym mieście. Zagrożone podtopieniem są drogi powiatowe w Kazimierzy Małej, Broniszowie i Topoli. Łącznie uszkodzenia i podtopienia zarejestrowano na 25 drogach powiatowych. W gminie zalanych jest też 3 tysiące hektarów gruntów.
W samej Kazimierzy Wielkiej nadal nie przejedziemy ulicami Głowackiego, Piłsudskiego i Armii Krajowej. Przy tych ulicach podtopionych jest 35 budynków. W Szkole Podstawowej nr 1 zorganizowane są posiłki dla poszkodowanych.
Wisła w powiecie buskim przekroczyła stan ostrzegawczy. Sławomir Dalach z Wydziału Spraw Obywatelskich w starostowie powiatowym w Busku-Zdroju informuje, że służby przygotowują się na przekroczenie stanów alarmowych na Wiśle oraz cofkę na Nidzie.
W związku z tym przygotowywane są dodatkowe worki z piaskiem, którymi będzie można zabezpieczać posesje, brzegi rzek i wszystkie newralgiczne punkty.