Niedociśnienie tętnicze to dolegliwość określana hipotensją lub hipotonią. Jest ono postacią zaburzeń w układzie krążenia, których konsekwencją jest występowanie dolegliwości ze strony różnych narządów.
Kiedy możemy mówić o niedociśnieniu tętniczym, jak się objawia i czy wymaga leczenia – o tym była mowa w Czasie dla zdrowia. Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Maciej Polewczyk z Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej ŚCK przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Panie doktorze, co to jest niedociśnienie tętnicze?
Niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonia) to trwale utrzymujące się niskie ciśnienie tętnicze, zazwyczaj skurczowe poniżej 100 mm Hg. Należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to wartość umowna, ponieważ nie uwzględnia ona takich czynników jak: płeć, wiek, czy skłonności genetyczne. Dolegliwość w postaci niedociśnienia nie zawsze wskazuje na poważniejsze schorzenie. Zasadniczym problemem jest także to czy to niskie ciśnienie daje nam jakieś objawy. Jeżeli mówimy o samoistnej hipotomii, czyli ciśnieniu, które nie daje objawów, a lekarz wykluczy inne schorzenia to nie powinno być groxne. Pacjenci muszę dbać o siebie i pić duże ilości wody.
A co z kawą? Przecież mówi się, że kawa podnosi ciśnienie?
Z kawą zalecam postępować ostrożnie. Jest stwierdzone, że u osób, które regularnie piją kawę nie występują wzrosty ciśnienia po jej spożyciu. Co innego jeśli pije się kawę incydentalnie. Warto także pamiętać, że kawa wypłukuje z organizmu potrzebne nam substancje w tym jony potasu i magnezu.
A co ze spożyciem alkoholu, który jak się powszechnie uważa podnosi ciśnienie?
Z alkoholem radziłbym niskociśnieniowcom uważać. Paradoksalnie alkohol może ciśnienie jeszcze obniżyć. Również zalecam unikanie obfitych posiłków w ciągu dnia, lepiej rozłożyć je na kilka mniejszych. Oczywiście bardzo ważne jest to, by pić wodę .
Jakie mogą być objawy niedociśnienia?
Takie najpopularniejsze objawy to pogorszenie tolerancji wysiłku, osłabienie, mroczki przed oczami, ospałość, tendencja do omdleń i utrat przytomności. W takich sytuacjach warto się przebadać.
Więcej o niedociśnieniu w rozmowie z doktorem nauk medycznych Maciejem Polewczykiem z Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej ŚCK przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Cześć pierwsza:
Część druga: