Zakażenie może dotknąć każdego noworodka. Jakie są przyczyny zakażeń u tak małych dzieci, jakie są ich konsekwencje i jak można im zapobiegać? O tym w „Czasie dla zdrowia” mówiła dr Grażyna Pazera, pediatra, specjalista neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Pani doktor, u jak wielu noworodków dochodzi do zakażeń?
Zakażenia u noworodków są zawsze bardzo trudnym problemem. Jeżeli chodzi o zakażenia bakteryjne, to szacuje się, że u jednego do dwóch noworodków na tysiąc urodzonych występuje posocznica, czyli jedna z najcięższych chorób bakteryjnych. Natomiast jeżeli chodzi o infekcje wirusowe, których jest bardzo dużo, szacunki są różne. Od 1 do 10% noworodków rodzi się z zakażeniem wirusowym.
– Jakie są przyczyny zakażeń u noworodków?
Jest ich bardzo dużo. To drobnoustroje, które znajdują się w środowisku, a wiec mogą to być wirusy, grzyby, pasożyty, czy bakterie. Jednak pod warunkiem, że one dostaną się do organizmu kobiety, która znajduje się w ciąży. W pewnej części przypadków drobnoustroje przechodzą na rozwijające się dziecko.
– Jaki wpływ ma zakażenie na małe dziecko?
Konsekwencje zakażenia dziecka w czasie ciąży, czyli wtedy kiedy dziecko jest na etapie rozwoju, mogą być bardzo groźne. To może być poronienie, czyli śmierć dziecka. To mogą być ciężkie wady. To również może być stan, kiedy dziecko rodzi się z ciężkimi zaburzeniami, często wielonarządowymi z objawami posocznicy. Bywa też i tak, że zakażenie wrodzone w sposób potajemny rozwija się w organizmie i noworodek rodzi się pozornie zdrowy. Jednak zakażenie powraca po kilku, kilkunastu latach np. pod postacią zaburzenia słuchu albo wręcz niedosłuchu, czy zaburzenia widzenia, zaburzenia rozwoju dziecka.
Natomiast po urodzeniu może to być choroba ciężka, przebiegająca pod postacią posocznicy. Często są to zapalenia płuc, zakażenia układu moczowego, które są na obecnym etapie wiedzy uleczalne.
Część pierwsza:
Część druga: