W najbliższym programie przypomnimy Franciszka Krasińskiego. Był biskupem krakowskim, podkanclerzym koronnym, sekretarzem królewskim i archidiakonem kaliskim. Kształcił się początkowo w Zgorzelcu, a następnie studiował w Wittenberdze i w Krakowie, a później we Włoszech: w Bolonii i Rzymie. Tam uzyskał stopień doktora obojga praw.
Zasłynął krytyką papieskiej inkwizycji oraz postanowień soboru trydenckiego. Był tolerancyjny dla innowierców. Jako jedyny polski biskup podpisał konfederację warszawską, czyli akt o wolności sumienia, legalizujący swobodę wyznania w Polsce i dający formalne uprawnienia protestantyzmowi.
Zmarł 16 marca 1577 w Bodzentynie. Gdy zachorował na gruźlicę, często przebywał na tamtejszym zamku biskupów krakowskich. Rozbudował go. Tam zmarł i zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w bodzentyńskim kościele parafialnym, gdzie do dziś istnieje jego pomnik pochodzący z warsztatu Hieronima Canavesiego.
Dlaczego, jako biskup krakowski, na miejsce wiecznego spoczynku wybrał właśnie Bodzentyn…? Wyjaśnimy to w niedzielnym programie „Moc Historii”.
Posłuchaj audycji: